banner851

banner614

AKÇAKOCALI BALIKÇILAR HAMSİDEN VE PALAMUTTAN UMUTLU

Akçakocalı balıkçılar ağlarını yeniledi, tamir etti, teknelerini bakımdan geçirdi ve denizlere açılmak üzere hazır hale getirdi. 1 Eylül’de “Vira Bismillah” diyecek balıkçılar bu sezon hamsiden ve palamuttan çok umutlu...

banner619
Akçakoca 29.08.2021, 18:00 29.08.2021, 14:00
1519
AKÇAKOCALI BALIKÇILAR HAMSİDEN VE PALAMUTTAN UMUTLU

Bu yıl balık sezonu 1 Eylül'de başlıyor. Akçakocabalıkçılar larını atarken “Vira Bismillah” diyecek. Bu terim denizcilikte sık kullanıyor. Teknenin demir almasına deniyor. İşe başlamanın diğer bir söyleniş biçimi olan Vira Bismillah, yola koyulma manasında da kullanılıyor.

 15 Nisan tarihinde başlayan balık avı yasağı 1 Eylül'de sona erecek ve balıklar da tezgahlarda yerini alacak. Bu yıl hangi balık daha çok görülecek, hangi balık azalacak Eylül ayı ile birlikte netleşecek. Akçakocalı balıkçılar bu sezon Hamsiden umutlu ve bu yıl hamsinin bol olacağını tahmin ediyorlar. Karadenizli balıkçılar geçen sene pek bereketli olmayan Palamut için de bu yıl daha iyimser.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü de av sezonu öncesi, “Avlanabilir balık boyları'' için tespit yaptı. Küçük boy balıkların avlanmaması ve ağlara takılmaması için geniş gözlü ağ kullanılması gerekiyor.

Buna göre 9 santimden küçük Hamsi, 11 santimden küçük Tekir ve Sardalya, 13 santimden küçük İstavrit, Mezgit ve Barbun avlanamayacak. Lüfer en az 20, Palamut ve Bakalorya Mezgit de 25 santim olacak. Lagos ve Kalkan için ise, 45 santim şartı getirildi. Tatlı su levreği 18 santim, Tatlısu kefali 20 santim, Alabalık 25 santim, olacak. Yasaklara uymayanlara hem para cezası verilecek hem de avladıkları balıklara el konulacak. Deniz atı, deniz kaplumbağası, yunus, fok, camgöz, mersin balığı avı ise bu yıl da yasaklandı.

banner844
Yorumlar (1)
Yıllardır palamut yiyemey 4 hafta önce
Hadi inşAllah… Son bir kaç yıldır palamuta doyamadık.