banner851

banner955

AKÇAKOCALILAR’IN BEĞENİSİNİ TOPLADI

Akçakoca’da tarihe adını altın harflerle yazdıran dünyanın ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun’un heykeli dikildi. Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz tarafından yaptırılan ve değeri 150 bin TL olan heykel, Değirmenağzı Kavşağı’na yerleştirildi.

Akçakoca 10.03.2022, 12:39 11.03.2022, 10:34
1706

Milattan önce 6. yüzyılda yaşadığı tahmin edilen ilk Türk kadın hükümdar olan Tomris Hatun’un heykeli Hacıyusuflar Mahallesi Değirmenağzı Kavşağı’na yerleştirildi. At üzerinde bir kadın motifine sahip heykel, Akçakocalı vatandaşların beğenisini topladı.

Heykeldeki kadın figürünün Saka Hanlığı Melikesi Tomris Hatun olduğu, heykelin üzerine monte edildiği kaideye nakşedildi.

Bilindiği gibi, Belediye Başkanı Okan Yanmaz seçildikten hemen sonra Akçakoca Cumhuriyet Meydanı’na Atatürk heykeli diktirmişti.

Vatandaşlardan gelen talepleri de dikkate alan Yanmaz, Merkez Camii karşısındaki sahil bandına 16 Türk devletini simgeleyen bayraklar ve 16 devlet büyüğünün heykellerini yaptırmıştı.

Bu heykellerden sonra Çuhallı Çarşısı düzenleme çalışmaları esnasında kavşağı değerlendirmek isteyen Yanmaz, vatandaşların talepleri doğrultusunda at üzerinde Alp Arslan heykelini de yaptırarak o kavşağa diktirmişti.

Heykelin maliyeti 150 bin TL

Belediyenin son heykel çalışması da Akçakoca’nın Karasu yönüne çıkışından önceki son kavşağı olan Değirmenağzı bölgesinde oldu.

Meydana at üzerinde kadın figürlü heykel diktiren belediye, kaideye nakşettirdiği yazıyla da heykelin Türk kadınını simgeleyen isimlerden biri olan Saka Hanlığı melikesi Tomris Hatun olduğu notunu düşürdü. Heykelin maliyetinin ise 150 bin TL olduğu öğrenildi.

Tomris Hatun kimdir?

Milattan önce 600 yılında yaşadığı varsayılan Tomris Hatun, tarihe adını altın harflerle yazdıran dünyanın ilk kadın hükümdar olarak kabul ediliyor. Sakalar'ın büyük hükümdarı Alp Er Tunga'nın torunu olan Tomris Hatun, eşinin vefatı üzerine Sakalar'ın idaresini eline aldı. Tomris, günümüz Türkçesinde “Demir” anlamına geliyor.

Yorumlar (9)
Vatandaş 7 ay önce
MÖ yaşayan kadının Akçakoca ile ne alakası var. Heykelin parasını işçilerin maaşını ödeseniz de kışı rahat geçirseler.
Tatar ramazan 7 ay önce
İşçi maaşını ödedi mi
Kartal 7 ay önce
Belediye CHP de olsa işleri güçleri heykel diyecek 2 yüzlü çok insan var.
Yazık 7 ay önce
Akçakoca ile ne alakası var bu işin arkadaş
işçilerde memnun mu? 7 ay önce
kaç aydır maaş alamayan belediye işçileri ne düşünüyor bu konuda çok merak ediyorum?
bu nasıl mantık? 7 ay önce
bu adamda heykelci çıktı. maaşları ödeyemiyor, eline geçen parayı işe yaramaz heykellere saçıyor. nasıl bir mantık var anlamak mümkün değil.
fatih 7 ay önce
hem para yok diyolar hem heykel yapıyolar! ne iş anlamadım. Dalga geçiyolar heralde insanlarla.
Resul İnan 7 ay önce
ayranı yok içmeye , ...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
parçalı bulutlu