banner851

banner614

AV YASAĞINDA BALIKÇILARIN GELİR KAYNAĞI

Her sezon Akçakoca Limanı'ndan fabrikalara 500 ton civarında salyangoz sattıklarını belirten Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, "Salyangoz, balığın olmadığı dönemlerde balıkçıların geçim kaynağı." dedi.

banner619
Akçakoca 29.12.2020, 12:20
1172
AV YASAĞINDA BALIKÇILARIN GELİR KAYNAĞI

Batı Karadeniz'in önemli balıkçı limanlarından Düzce'nin Akçakoca ilçesinde avlanan deniz salyangozları, Uzak Doğu ülkelerine satılıyor. Sabah erken saatlerde denize açılan balıkçılar, dalma usulüyle denizin dibinde salyangoz avcılığı yapıyor.

Balıkçılar, limanda alıcısı hazır bulunan salyangozları kamyonlara yüklüyor. Fabrikalarda işlenen salyangozlar, Japonya, Çin ve Kore gibi ülkelere gönderiliyor. Av yasağının olduğu dönemlerde balıkçılara ek gelir sağlayan salyangoz yüzleri güldürüyor.

"Havalar güzel gittiği sürece avcılık sürer"

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, yaptığı açıklamada, balıkçıların ilave gelir için deniz salyangozu avcılığı yaptığını söyledi.

Havaların iyi gitmesiyle deniz salyangozu avcılığının yeniden hareketlendiğini belirten Karakaş, "Bölgemizde çıkan salyangozlar Türkiye'deki çeşitli fabrikalarda işlenip Uzak Doğu ülkelerine ihraç ediliyor. Havalar güzel gittiği sürece de salyangoz avcılığı devam edeceğe benziyor." diye konuştu.

Deniz salyangozunun, bölgede balık avcılığından sonra önemli bir gelir kapısı olduğunu vurgulayan Karakaş, "Sezonda Akçakoca Limanı'ndan fabrikalara 500 ton civarında salyangoz satıyoruz. Balığın olmadığı dönemlerde özellikle dalma usulüyle balıkçıların geçim kaynağı. Balıkçılığın yasak olduğu dönemlerde salyangoz avcılığı yapılıyor. Bu da balıkçıların yüzünü güldürüyor." dedi. (AA)

banner844
Yorumlar (2)
Osman 10 ay önce
Denizi talan ederken çocuklarının geleceğini bırak iki üç sene sonrasını düşünmeyen insanların eline bu da düştüyse yakında balığı kuyumcudan alırız.
Teşekkürler 10 ay önce
Balık tutan bir arkadaş vardı bunların yanında gelen geçen soruyordu bu nedir bu nedir arkadaşta soğan herhalde diyordu. sayenizde netlik kazandı teşekkürler :)