banner851

banner614

BARAJ 2023 YILINDA TAMAMLANMIŞ OLACAK

banner619

Büyük bölümü Düzce sınırlarında yer alan Melen havzası üzerinde İstanbul'un su sıkıntısını çözmek amacıyla inşası süren Melen Barajı'nda incelemeleri sırasında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, su meselesinin parayla ölçülecek bir problem olmadığını belirterek, güçlendirme çalışmalar devam eden baraj için “2023 yılında baraj tamamlanmış olacak.” dedi.

banner846
Akçakoca 18.09.2020, 13:22
2770
BARAJ 2023 YILINDA TAMAMLANMIŞ OLACAK
banner844

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Melen havzası üzerinde İstanbul'un su ihtiyacını gidermek amacıyla yapımı devam eden Melen Barajı'nda incelemelerde bulundu.

Sakarya'nın Ortaköy mevkisinde bulunan, gövdesi 2017 yılında tamamlanan barajda oluşan problemlerin çözülmesine yönelik yapılan proje çalışmaları akabinde 28 Şubat 2020'de Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından ihalesi gerçekleştirilen, 1 Haziran'da inşaat çalışmalarına başlanan ve 2023 yılında tamamlanması planlanan Melen Barajı inşaatı alanına gelen İmamoğlu, burada görevlilerden bilgi aldı. Yetkililerle basına kapalı toplantı yapan İmamoğlu, daha sonra buradaki işçilerle bir araya geldi.

“Ülkemizin su politikalarını iyi yönetmek durumundayız”

İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, İstanbul için su meselesinin önemli olduğunu söyledi. Su meselesinin parayla ölçülecek bir problem olmadığını belirten İmamoğlu, "Ülkemizin su politikalarını iyi yönetmek durumundayız. Bu konuda bakanlığımız ve DSİ kurumumuz var. DSİ Türkiye'nin iyi işlerini yapmış kurumlarından biridir." dedi.

“2023 yılında baraj tamamlanmış olacak”

Melen Barajı'ndaki sorunları ve süreci takip ettiklerini anlatan İmamoğlu, şöyle devam etti:

"28 Şubat 2020 tarihinde ihalesi yapıldı. Yer teslim edildi, süreç devam ediyor. Yatırım planına tekrar alınması sağlandı. İhalesi yapıldı. Yer teslimi yapıldı. Şimdi de müteahhit işine başlayacak. 2023 yılında baraj tamamlanmış olacak. Ardından barajın su dolumu olacak. Her şey istediğimiz gibi giderse 5 yılı var."

İklim değişikliğine değinen İmamoğlu, iklim değişikliği nedeniyle kuraklık yaşandığını, tüm dünyanın su kaynaklarını yok ettiğini söyledi. Aşırı kentleşme gibi konuların bütün dünyayı ve Türkiye'yi zor durumda bıraktığını vurgulayan İmamoğlu, "Susuzluk belki de dünyanın gelecekteki en önemli problemlerinden birisi." değerlendirmesinde bulundu.

Esmahanım ve Uğurlu köylerini ziyaret etti

İmamoğlu, daha sonra geçen yıl temmuz ayında Melen Havzası üzerinde bulunan ve 7 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinin olduğu Akçakoca'nın Esmahanım ve Uğurlu köylerini ziyaret etti. Vatandaşlarla sohbet eden İmamoğlu, "Maalesef ülkemizin bazı coğrafyalarında talihsiz doğal afetleri yaşıyoruz. Bazı afetler doğanın bir neticesi bazıları ise bizim sebep olduğumuz afetler. İnşallah bu tarz doğal afetleri bir daha yaşamayız. Hem bu coğrafyada hem de başka yerlerde afetlerden de başka sıkıntılardan da Allah korusun." ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, incelemelerinin ardından bölgeden ayrıldı. (AA)

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

Yorumlar (7)
Şahin Güneş 05070527132 11 ay önce
Şahin Güneş işkazsı gecirdim omzum kırıldı ve işten çıkarıldılar
baykar 11 ay önce
kıskananlar çatlayın.koca istanbulu aldı adam.oturduğunuz yerden atıp tutmayın
Köy sakini 11 ay önce
Boş yazılar yazmayın Adam hiç değilse geldi hizmet verdi zor zamanda amaç siyaset değildi. sadece akp değil hangisi nerede akp li olmiyan hdp li fetöcü dür kafasını bırakın artık kimin ne olduğunu bu millet çok iyi biliyor.Allah elbet birgün bütün doğrulari cikaricak ozaman kimler başını öne eğecek gorucez,
Ahmet hakan 11 ay önce
İyi parti il başkanı cok üzülmüş cok hdp kadar değerimiz yok dedi boşunamı çalışdık diyo seçimde bidahaki seçimde mangal yakcakmış cok kızmış olsun başkan ozamanda hdp ye çalışırsın oda ortagınız kızma
Densiz 11 ay önce
Sen kimsin de düzce protokol ünü hiçesayarsin.
Ahmet hakan 11 ay önce
İyi partli başkanı cok üzülmüş hemde cok
Aa 11 ay önce
BARAJ filmi çekimlerine burada devam edilsin. Zaten öteki de çok yakın sayılır buralara.