banner851

banner955

BAŞKAN YARDIMCISI YÜKSEL ÖNCÜ HABER’E KONUŞTU

Akçakoca Belediyesi’ndeki mali kriz giderek derinleşiyor. 3 aydır çalışan maaşlarını ödeyemeyen yönetim, Ankara’da çıkış yolu arıyor. Akçakoca Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Yılmaz, İller Bankası’ndan kısıtlı kaynak gelmesi yüzünden maaş gecikmesi yaşandığını savunurken, Öncü Haber’in ‘Ne zaman ödeme yapacaksınız?’ sorusuna net bir cevap veremedi.

Akçakoca 10.03.2021, 13:54 11.03.2021, 19:14
2460

Olan çalışana oluyor

Akçakoca Belediyesi’nde tarihinde görülmemiş bir mali buhran yaşanıyor. 1 değil, 2 değil tam 3 aydır çalışanlara tek kuruş maaş ödemesi yapamayan yönetim, ‘Kaynaklar kısıtlı’ savunmasının arkasına sığınıyor. Olan ise alın terini aylardır alamayan çalışana oluyor.

Çalışanlar: Perişan durumdayız

Öncü Haber Merkezi telefonlarını ve ihbar hattını şikayet yağmuruna tutan belediye çalışanları ve yakınları, “Para olmadan ne yapalım, ele muhtaç olmaktan utanıyoruz. Ailemizden ve yakınlarımızdan para istemeye yüzümüz kalmadı. 3 aydır tek kuruş ödeme yapılmadı. Bu ay için de ‘Yarı maaş ödenecek’ diyorlar. Çalışanlar olarak perişan durumdayız. Kira, faturalar, yeme-içme bunları düşünen yok. Aylardır böyle büyük bir soruna çözüm getirilmez mi? Çözemeyeceklerse koltuklarda neden oturuyorlar?” diyerek yaşadıkları perişanlığı ortaya koydu.

“İller Bankası’ndan az ödeme alıyoruz”

Giderek tırmanan tepki sesleri üzerine konu hakkında bilgi almak için Akçakoca Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Yılmaz ile telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Maaşlardaki gecikmeyi kısıtlı kaynaklara bağlayan Yılmaz, “İller Bankası’ndan az ödeme alıyoruz. Maaşlardaki sıkıntının asıl nedeni bu. Başkan Okan Yanmaz daha dün Ankara’daydı. Hem maaş sorununu çözmek hem de projelerle ilgili görüşmelerde bulundu. Ben de aynı şekilde geçtiğimiz günlerde Ankara’daydım. Çalışanların maaşlarını ödemek için sık sık başkentte temaslarda bulunuyoruz. Bir yandan yaptığımız yatırımlara aktarılan paralar da var Katamaran gezi teknesi gibi. Aynı şekilde hizmetlerin de kesintisiz sürmesi gerekiyor.” dedi.

“Memuru, işçisi, yönetimi hiç kimseye maaş ödenmedi”

Başkan Yardımcısı Yılmaz, ‘Maaşları ne zaman ödemeyi planlıyorsunuz?’ sorusuna ise “Kaynak geldiğinde ödeyeceğiz. Memuru, işçisi, yönetimi hiç kimseye bu süre zarfında ödeme yapılmadı. Para gelir gelmez ödeme yapılacak ama kesin tarih veremiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (3)
Sedat 2 yıl önce
Iller bankası kimi cezalandırıyor acaba. Önceki yönetime ve şimdiki yönetime ne kadar gonderiyormus haber ajansı bunu doğru şekilde bilgilendirmeyi bizleri. Işçilere Allah yardım etsin.
CAN 2 yıl önce
BELEDIYE BASKANI BU ISI BILMIYO ISCILERIN EMEKLERINI CALISDIGI PARAYI DERHAL ÖDEYIN ÖDEMEYECEKSENIZ CEKEDINII ALIN GIDIN OKADAR BU ISI YAPAMIYONUZ NOKDA
kanertesi 2 yıl önce
Muttefikinin borcunu ödemekten para kalmiyoki