banner851

banner955

ÇALIŞMALAR TAMAMLANINCA TÜM İHTİŞAMI ORTAYA ÇIKACAK

Akçakoca’da, Cenevizliler tarafından Karadeniz'den geçen ticari gemilerin güvenliğinin sağlanması ve denetlenmesi için denize sıfır olarak inşa edilen kale, restorasyon çalışmalarının ardından tam anlamıyla gün ışığına kavuşacak.

Akçakoca 18.08.2020, 09:00 18.08.2020, 17:08
1337

900 yıldır denizden yüksek ve denize sıfır konumuyla tarih ve doğanın lezzetini bir arada sunan kale özellikle yaz aylarında mavi bayraklı plajıyla da yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca arkeolojik doğal sit alanı ilan edilen Ceneviz Kalesi'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları yüzde 85 oranında tamamlanmışken koronavirüs nedeniyle durdurulmuştu.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da ortak mirası olan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde de yer alan Ceneviz Kalesi, son dönemde yapılan restorasyon çalışmalarıyla da tam anlamıyla gün ışığına çıkarılacak.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (4)
Halil 2 yıl önce
Restoreye bak! Tarihi eserlikten eser kalmamış. Çok komik, çok yazık. Hiç ellemeseydiniz daha iyiydi.
Selda. 2 yıl önce
Yine Cenevizlilerden kalmış olan, Şile'de bulunan yeni takma adıyla sünger bob kalesi gibi olmaz akıbeti umarım. Restore edeceğiz derken canına ediyoruz çünkü!
Aa 2 yıl önce
Bu proje ile birlikte Su Kemerleri de anılıyordu. Ne oldu onlara?
Gerekli 2 yıl önce
Burdan akcakoca b. Baskanina seslaniyorum. Kalenin etrafi pislikten gecilmiyo bir kere cikta gez oralari yollari cukurdan gecilmiyor. Bir de utanmadan giris icin 5 lira istiyosun sanki cok duzgun biyer de para istiyosun yazik sizlerin vizyonunuza. Belediyede bi tane akilli vicdanli insan yok mu
28
kapalı