banner851

banner955

CUMHUR İTTİFAKI KAFA KARIŞIKLIĞINA SON VERDİ

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, AK Parti İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu ve MHP İlçe Başkanı Mustafa Özensel ile birlikte ortak bir basın açıklaması yaparak, son günlerde birtakım medya organlarında yapılan haberleri eleştirdi. Yanmaz, açıklamasında, baraj ve içme suyu tesislerine yönelik olarak yapılan ”hibe” projeler haberlerinin ‘algı operasyonları’ olarak nitelendirdi.

Akçakoca 24.02.2021, 12:51 25.02.2021, 17:30
1251

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz ve Cumhur İttifakı ortakları AK Parti İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu ile MHP İlçe Başkanı Mustafa Özensel, son günlerde basında çıkan baraj ve içme suyu projeleriyle ilgili ortak basın açıklaması düzenledi.

AK Parti ilçe yönetim kurulu üyelerinin de yar aldığı açıklama başkanlık makamında yapılırken, DSİ’nin yaptığı yatırımların hibe kapsamında olmadığını ifade eden Başkan Yanmaz, bu projelerin maliyeti olan 80 milyon liranın Akçakoca Belediyesi’ne 30-40 yılda ödenecek bir borç olarak tahakkuk edildiğini söyledi.

İşte yapılan o ortak açıklamanın metni:

“2004-2009 dönemi Akçakoca Belediye Başkanı Nazmi Çiloğlu döneminde başlatılan, Fikret Albayrak ve Cüneyt Yemenici dönemlerinde devam eden Akçakoca ilçesi içme suyu barajı ve temiz su arıtma tesisi borçları hakkında yerel basın organlarında çıkan haberlerle ilgili kamuoyunun doğrudan bilgilendirilmesi adına açıklama yapama durumu hâsıl olmuştur.

Söz konusu yatırımlar, Devlet Su İşleri tarafından yapılan doğrudan devlet yatırımı olup, Devlet Su işlerinin ülke genelinde yapmış olduğu gibi iş bitimi sonrası yapılan protokolle Akçakoca Belediyesi’ne devri yapılmıştır.

‘PROJELERİ DSİ YAPTI ANCAK BORCU BELEDİYEYE TAHAKKUK EDİLDİ’

Böylesine büyük devasa projeler, bütçe kaynakları sınırlı olan bizim gibi belediyeler tarafından yapılmasının mümkün olmadığı durumlarda, devlet tarafından yapılır ve yatırım maliyetleri o belediyeye 30-40 yıllara yayılan borçlanma karşılığı tahakkuk edilir. Söz konusu Nazmi Çiloğlu Sarıyayla İçme Suyu Barajı ile Temiz su Arıtma tesisinin toplam 80 milyonu bulan yatırım maliyeti, belediyemize 30 yıl vadeleri olarak tahakkuk edilmiştir.

Nazmi Çiloğlu Sarıyayla Barajı’nın devreye girmesi ile birlikte Akçakoca ilçemizde uzun yıllar su probleminin yaşanmaması hedefleniyor.”

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız