banner851

banner614

“İKİ ODALI DA OLSA BİR EVİM OLSUN VE ÇOCUKLARIMLA BAŞIMI SOKAYIM”

Akçakoca'da kas hastalığı nedeniyle yürümekte zorluk çekmesine rağmen doğuştan zihinsel ve bedensel engelli doğan iki çocuğuna şefkatle bakan anne Neslihan Akan, evlatlarının bir an evvel sağlığına kavuşmasını arzuluyor.

banner619
Akçakoca 27.01.2021, 12:24
1614
“İKİ ODALI DA OLSA BİR EVİM OLSUN VE ÇOCUKLARIMLA BAŞIMI SOKAYIM”

Osmaniye Mahallesi Yalın Sokak'ta yaşayan Neslihan Akan (41), doğum sırasında kasları incinip yıprandığı için 8 yaşında ameliyat oldu. Sağlığına kavuşarak 17 yıl önce eşi Tevfik Akan (52) ile severek dünya evine giren Akan, mutlu giden evliliklerinden iki çocuk dünyaya getirdi.

Doğum sırasında oksijen yetersizliği yaşadıkları için zihinsel ve bedensel engelli doğan Yavuz Selim (14) ve Hüdai'nin (10) bakımını yapan anne Akan'ın, yaşı ilerledikçe nükseden kas hastalığı, sağlıklı doğan son çocuğu Ahmet Efe'yi (3) dünyaya getirdikten sonra iyice arttı.

Yürümekte sıkıntı çeken ve yürüteç yardımıyla hareket edebilen Neslihan Akan, zorlansa da bir yandan evlatlarına bakıyor, bir yandan da evin tüm işlerini yapmaya gayret ediyor.

Fedakarlığıyla herkese örnek olan anne Akan, engelli evlatlarının bir an evvel sağlığına kavuşmasını istiyor.

"Çocuklarımıza iyi eğitim vererek onları hayata döndürebiliriz"

Neslihan Akan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklarının mutluluğunun kendi engelini unutturduğunu söyledi.

Dünyaya gelirken kasları incinip yıprandığı için 8 yaşında ameliyat olduğunu anlatan Akan, son çocuğunu dünyaya getirdikten sonra yaşının ilerlemesiyle rahatsızlığının iyice arttığını söyledi.

Severek evlendiği eşiyle çok mutlu bir evliliği olduğunu dile getiren Akan, 2 çocuğunun doğum sırasında oksijensiz kalıp beyinleri etkilendiği için engelli doğduğunu kaydetti.

Çocuklarının yürüyemeyip konuşamadığını aktaran Akan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Orta derecede zihinsel engelleri var. Kötülerdi, tedavi olmaya başlayınca çocuklarım biraz düzeldi. Engelim olmasına rağmen hayatta mücadele ettim. Çocuklarıma gül gibi baktım, günlük ihtiyaçlarını karşıladım. Çocuklarıma dört dörtlük bakmaya, dimdik ayakta kalmaya çalışıyorum. Engelli annelerine sesleniyorum; kesinlikle çocuklarını 'engelli' diye yadırgamasınlar, tedaviyle çocuklarımızın engeli düzelebilir. Çocuklarımıza iyi eğitim vererek onları hayata döndürebiliriz."

Neslihan Akan, eşi okuma yazma bilmediği için iş bulmakta zorlandığını dile getirerek, "İlk hayalim çocuklarımın yürüdüğünü görmek ve sağlığına kavuşmasını sağlamak. İkinci dileğim ise iki odalı da olsa bir evim olsun ve çocuklarımla başımı sokayım. Sıcak sobam yansın, yemek yapayım, çocuklarıma yedireyim. Bu yüzden daha iyi bir eve ihtiyacım var. Başka bir şey istemiyorum." şeklinde konuştu.

(AA)

banner844
Yorumlar (5)
Vatandaş 9 ay önce
Bu insanlarİnsanların gerçekten ihtiyacı var onlara nasıl yardımcı olabiliriz bunu düşünün cahillik demeyin gunah
Güler 9 ay önce
Ben bizzat tanıyorum iyi niyetli gönlü güzel bir aile sadece bu haber eleştirilsin diye yapılan haber değil. Devletimizin kendi halkına el uzatmak gibi bir sorumluluğu yokmu, sadece yardım elini uzatacak bir güç bekliyorlar devlet gibi, insanlık gibi mesela, söz konusu çocuklar bunu unutmayalım lütfen Allah yardımcıları olsun
vatandaş'a 9 ay önce
cahillik diyorsun ya git adamların ihtiyaçlarını karşıla bari de test yaptırmaya güçleri olsun. öyle atmakla olmuyor.
Vatandaş 9 ay önce
Mübarek Allah büyük kas hastasısın çocuk yapıyorsun zihinsel engelli doğuyor 2.cisini yapıp niye bu eziyet dolu dünyaya bırakıyorsun ki madem bir hastalığın var yaptır genetik testini öyle çocuk yapın çocuklar sizin kromozonunuzu çekmek zorunda mı cahillikten başka birşey değil yaptıkları çocuklara yazık
enes 9 ay önce
haklısın da , çözüm bu değil olan olmuş. düzceliler olarak nasıl yardım edebiliriz buna odaklanmamız lazım. 3 tane yavru sahabe halleri ortada, böyle yorumlar yakışık kalmaz.