banner851

banner955

İMANLI VE DÜRÜSTSENİZ BU KARARI İPTAL EDİN!

Rahmetli babası Hüseyin Yanmaz’ın izinden gidip Akçakoca Belediye Başkanı olmak için yanıp tutuşan ve son girdiği seçimde mutlu sona ulaşan Okan Yanmaz’ın ilçeyi kalkındırmaktan çok kendisini ve yakınlarını ihya etmesi Akçakocalılar’ın canını sıkmaya başladı. Son olarak Ayazlı Mahallesi’nde biri Akçakoca Belediyesi’ne diğeri ise vatandaşa ait olan iki parseli ayıran yolun kapatılıp belediyeye ait arsaya dahil edilmesi yönünde bizzat Başkan Yanmaz’ın talebiyle istenen düzenlemenin arka planında rant olması vicdanları sızlattı. Akçakoca Belediye Meclisi gündemine taşınan AK Partili üyelerin ret, MHP’li üyelerin ise sonradan pişman olarak ‘Evet’ oyu verip geçirdiği kararı ‘Yorumlu-yorum’ programında enine boyuna masaya yatıran Öncü Medya’nın dobra sesi Sadullah Ünsal, hem ‘Belediye para kazanacak’ kisvesi ile tanışını ihya etmek isteyen Başkan Yanmaz’a ‘Çocuk mu var senin karşında!’ diyerek çattı hem de “Rant kararının vicdanlı, imanlı, ahlaklı ve dürüst insanlar tarafından iptal edilmesini bekliyoruz.” çağrısı ile meclise seslendi.

Akçakoca 12.11.2022, 17:15
1966

Akçakoca Belediye Meclisi’nden oy çokluğu ile geçen ancak Cumhur İttifakı’nı ikiye bölen imar düzenlemesinin perde arkasını Öncü TV’deki ‘Yorumlu-yorum’ programında tüm gerçekliği ile ortaya koyan Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, bizzat Belediye Başkanı Okan Yanmaz’ın talimatıyla gündeme taşınan düzenleme talebinin başkan ve yakını olan iş insanının ekmeğine yağ sürdüğüne dikkat çekti. Tamamıyla rant kokan kararın arka planında Başkan Yanmaz’ın tanışına yer satmak olduğunu vurgulayan Ünsal, belediyenin menfaat odaklı yönetilmesine göz yumulmamasını istedi.

Ünsal, programda söz konusu düzenleme talebi hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Bugün Akçakoca’ya gidiyoruz. Biliyorsunuz Akçakoca Sapak mevkiinde bir Ayazlı Mahallesi var. Bu alanda bir camii var! Allah rahmeti ile muamele eylesin, Hacı Yakup Amca diye bir amca vardı, yıllarca buraya caminin yapılması için büyük bir mücadele verdi, ismi de orada bir caddeye verildi.

“Yani rant üstüne rant”

Caminin yanında bir yol var. Orada 61 parsel, bir de 48 parsel vatandaşın arsası var. Tam bu parsellerin arasında bir yol var. Bu 61 parselde bulunan arazinin bir tarafı karayollarına sınır ve 15 metre çekme mesafesi var karayollarından, yani yolun başladığı yerden. Arazi de çok büyük bir şey yapamıyorsunuz. Ama bu arkadaki yol bu araziye dahil olursa, değme keyfine. 3 bin liralık yer oldu, 10 bin lira. Yani rant üstüne rant… Evet, bu karar çıkıyor belediye meclisinden. Akçakoca Belediye Meclisi’nden rant kararı çıkıyor. Belediye Başkanı Okan Yanmaz, Cumhur İttifakı’nın belediye başkanı; hani sıkıştığı noktada, AK Parti teşkilatı ile istişare ediyor, oradan netice alamadığı zaman iş ile intikal ediyor, İlhami Caboğlu var MHP İl Başkanı aracılık ediyor, Mustafa Keskin devreye giriyor, Cumhur İttifakı’nın İl Başkanı ‘Neden kavga ediyorsunuz, yardımcı olun, seçime gireceğiz’ bu senaryoları dinliyorduk. Biz de söylüyorduk buradan zaman zaman. Ama işin enteresanı ne biliyor musunuz burada? AK Partili belediye meclis üyeleri bu rant kararına itiraz ediyorlar. İtiraz ediyorlar, ama destekleyenler kim? Daha önce MHP’de bulunup istifa eden Kadem Direk beyle, yine Sinan Akın destekliyorlar. CHP meclis üyesi de destekliyor.

“Babanızın çiftliği mi Akçakoca Belediyesi sizin?”

Şimdi bu kimin kümesinde yumurtlayıp, kimin kümesinde yemlenmek gibi bir şey. Cumhur İttifakı’ndan alamadığın desteği Millet İttifakı’ndan al, Millet İttifakı’ndan alamadığın desteği, Cumhur İttifakı’ndan al. Nasıl olacak bu? Yani efendim deniliyor ki; ‘Belediye kazanacakmış, arsa üretiyormuş. Açık ihaleye çıkartacakmış burasını.’ Kim alacak oradan yolu? Parselinin yanındaki alacak. Aldığı zaman ne yapacak? Karayolları 15 metre mesafesinden kurtarmış olacak, oradaki bina, oradaki alan, oradaki arsa rant üzerine rant kazanacak. Neden? ‘Kardeşimizin arkadaşı…’ Hayırlı işler… Babanızın çiftliği mi Akçakoca Belediyesi sizin?

“Kime anlatıyorsun bunları Okan Yanmaz, çocuk mu var senin karşında!”

Şimdi ben bir görüşmeler yaptım, MHP’li meclis üyeleri ile insanların vicdanı rahatsız. Ve işin özünde, ‘Bunu bu şekilde yapacağız’ diye girmiyorlar, nasıl giriyorlar işe? Bakın o kadar hile ve şer uygulanmış ki. Belediye başkanlığına 3 kişi dilekçe veriyor. Verdikleri dilekçede, 1 Ocak 2022 tarihinde, burada park alanının değişmesi ve bir düzenleme diyorlar. Ama caminin yolunu, caminin yanındaki yolu kapatıp da belediye ne kazanacak, diğer taraf ne kazanacak? Kime anlatıyorsun bunları Okan Yanmaz, çocuk mu var senin karşında? Yani milletin gözünün içine baka baka samimiyetsizliği, samimiyet diye mi anlatıyorsun? Şimdi ben bunun iptal edilmesini bekliyorum. Hem de belediye meclisinin MHP’li üyeleri tarafından, o vicdanlı insanlar tarafından, o helal oylarla seçilmiş insanlar tarafından. Böyle bir şey olabilir mi? ‘Belediyeye arsa üretiyoruz.’ Ne kazanacaksın? ‘İhaleye çıkartacağız.’ Kim alacak o 500 metrekare çizgi halindeki yeri? Parseldeki adam alacak. Neden alacak? Karayolları mesafesinden, kendi parselini kıymetlendirmek için. Neden? Arkadaşı… Kimin? Belediye başkanının kardeşinin arkadaşı, iddia bu… Ve bunun park alanı diye değiştirilmesi için farklı bir sebeple giriliyor. İşin enteresan olanı, bir şey daha var. Bu yol var ya; şu anda kaldırılacak, belediye para kazanacak dedikleri yol var ya; bu yola güvenip, adam orada bir inşaata başlamış, ona ruhsat vermişsin. El insaf ya…

“Rant kararının vicdanlı, imanlı, ahlaklı ve dürüst insanlar tarafından iptal edilmesini bekliyoruz”

Bu ve buna benzer işler Akçakoca’da çok oluyor. ‘Efendim haksızlık etmeyim…’ Neden haksızlık etmeyelim? ‘İşte sel oldu, pandemi oldu, Akçakoca Belediyesi çalışamadı…’ Peki, pandemi oldu, Düzce’den Akçakoca’ya gidemediğin yerde, Akçakoca Belediyesi’nin en kıymetli olan istasyonunu, kimsenin bir yere gidip-gelemediği dönemde satarken sattın. O zaman belediye çalışıyordu. Yani tabiri caiz ise o konulara fazla girmek istemiyoruz, ama Akçakoca Belediyesi’nin aldığı rant kararının itirazlar zaten başlamış vicdanlı, imanlı, ahlaklı ve dürüst insanlar tarafından bozulmasını biz bekliyoruz. İptal edilmesini bekliyoruz, içeriden almış olduğumuz bilgi de o. MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu’na da bu konu izah edilmiş. İkna oldu mu, olmadı mı bilmiyorum, ama ben ikna olmadım. 2 günden beri bununla uğraşıyorum. Yazık… Yazık ve yazık… Bu ve buna benzer Akçakoca’da birçok işler oldu. Yani olması gereken insanların arsaları evet değer kazansın, insanlara belediye fayda sağlasın kabul, ama burası gibi değil. Ben imar veya kadastrocu, harita mühendisi, çevre mühendisi değilim, bu işlerden anlayacak birisi değilim. Ama gözle gördüğün zaman diyor, ‘Burada rant var.’ Ne adına rant… Yazık… Ben burada tek bir şey söylüyorum; burada bu kadar insan inanarak, güvenerek, samimiyetine inanarak oy verdi, yazıklar olsun başkan sana. Sana yazıklar olsun… Bunun için oy vermediler, bunun için hatır ve muhabbet kurmadılar size, bu kararın iptalini bekliyoruz. Akçakoca bunu bekliyor ve Akçakoca’da insanlar bunu dillendirmiş basın yazmamış. Kendilerine göre doğruları vardır, ben bunu bilmiyorum. Ama buradaki sesi, ben de bir Akçakocalı olarak gördüm. Yani Akçakoca Belediyesi’nin belediye meclisinin şu anki aldığı karar, yolu iptal et, birilerine bina üret. Tamam, bunda kim kazançlı? Belediye 3-5 kuruş alacak, ama kimse ihaleye girmez. Burada o parselin sahibi kimse o kazançlı. Neden? Hayırlı işler…”

Yorumlar (5)
Cardoza 3 hafta önce
Görüp göreceği rahmet bu sandık gelecek elbet...
Yorumcu 4 hafta önce
MHP kadar onursuz siyaset yapan parti kaldım derseniz evet kaldı onlarda ülkücü ayağına yatıp Cumhuriyetin değerlerini alaşagi eden akp nin arka bahcesi oldular
halk 4 hafta önce
ağla sadullah ağla
Şampiyon 4 hafta önce
Geldiği günden beri sansasyonel haberlele gündemde inanılır gibi değil gerçekten…
kimse dur demiyor 4 hafta önce
Belediye işçilerine maaş bulamazken gidip heykel yaptıran, kumara özendiren briç turnuvası gibi saçma işlere imza atan bir başkanı Akçakocalılar hak etmiyor. MHP ye yakışmayan bir yönetici.
Yeni Sayımız