banner851

banner955

KIŞLIK TELAŞI BAŞLADI

Akçakoca’nın Çayağzı köyündeki kadınlar kışlık yiyeceklerini hazırlamaya başladı. Köylü kadınlar, imece usulüyle yufka, mantı, tarhana yapımına başladı.

Akçakoca 13.08.2021, 16:30 13.08.2021, 16:33
1426
KIŞLIK TELAŞI BAŞLADI

Düzce’nin birçok köyünde kadınlar, el ele vererek kışlık konserve ve yufkalarını birlikte hazırlıyor. Akçakoca’nın Çayağzı Köyü’nde de kış telaşı başladı.

Bildan Şen, Safiye Köroğlu ve Seher Çengel sabah saatlerinde bir araya gelerek ilk olarak yufka için hamur yoğuruyor, ardından da maharetli ellerde oklavayla yufka açılıyor.

Özenle açılan yufkalar ateş üzerindeki saçta pişiriliyor ve evin içerisinde üzerine örtü serilerek kurutuluyor. Daha sonra kurutulan bu yufkalar üst üste istifleniyor ve üzerleri sarılarak kışın kullanmak üzere hazır bir şekilde bekletiliyor.

İmece usulüyle yufkaları açan köylü kadınlar ardından mantı, tarhana gibi malzemeleri de hazırlamaya başlıyor. Kadınların dayanışma içerisinde yaptıkları bu hazırlıklar sabahtan akşama kadar devam ediyor.

Köylü kadınlar hazırladıkları yufka ve diğer malzemeleri kışın tüketmek için kiler ya da depo gibi yerlerde özenle muhafaza altına alıyor.

banner844
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu