banner851

banner614

KÖYLÜ KADINLAR GELENEKSEL YÖNTEMLE YAPIYOR

banner619

Akçakoca’ya bağlı Altunçay Köyü’nde organik olarak yetiştirilen şeker kamışlarını pekmez haline getiren köyde yaşayan Fatma Güven, Kadriye Koşan ve Hanife Devrim, organik pekmezi Akçakoca’nın yöresel bir ürünü olarak tanıtmak istediklerini belirtti.

banner846
Akçakoca 19.09.2020, 14:04
2543
KÖYLÜ KADINLAR GELENEKSEL YÖNTEMLE YAPIYOR
banner844

Akçakoca’nın Altunçay Köyü’nde şeker kamışından pekmez yapan köylü kadınları, mineral ve vitamin bakımından zengin olan şeker kamışını kendileri yetiştirip pekmez haline getiriyor. Eski bir kültürü yeniden yaşatmaya başlayan Güven, Koşan ve Devrim ailelerinin tüm bireyleri, doğal ve katkısız olan, geleneksel yöntemle yaptıkları organik şeker kamışı pekmezini şifa niyetine üretiyor.

Akçakoca Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, tamamen el emeği ile hazırladıkları şeker kamışının bin bir derde deva olduğunu söyleyen Fatma Güven, pekmezi özellikle öksürük ve kemik erimesi rahatsızlığı olanlara tavsiye etti.

Uzun uğraşlar sonucunda ortaya çıkardıkları pekmezi nasıl yapıldığını anlatan Fatma Güven, şöyle konuştu:

“Şeker kamışlarını tarlamızda yetiştiriyoruz. Kamışları büyüyüp tepesinde tohum olduğu zaman pekmez yapımı için kabuğunu soyup bağlayıp top halinde getiriyoruz ve şeker kamışının işlendiği motorun içine veriyoruz. Orada sıkıp, süzeriz. Kendi imkanlarımızla ipek elekten ve tülbentte 4 kez süzdükten sonra yaklaşık 8 saat kaynatıyoruz. Sonra şişeliyoruz. 100 litre sudan 15 kilo pekmez çıkıyor. Yüzde 80′ i buhar halinde gidiyor.”

Güven ayrıca tamamen organik olan pekmezi Akçakoca’nın yöresel bir ürünü olarak tanıtmak istediklerini belirtti.

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

Yorumlar (1)
Düzce vadandaşı 11 ay önce
Kaç senedir düzcede bu kamış pekmezi yapılıyor ilk değil dış ülkelere dahi satılıyor