banner851

banner861

MAAŞ KRİZİ DERİNLEŞİYOR

banner619

Akçakoca Belediyesi’nin çevre, temizlik, emlak vergileri, su faturaları, kiralar ve çeşitli kalemlerdeki diğer tahsil edilemeyen alacakları 16 milyon liranın üzerine çıkarken, vatandaşın ödemediği paralar nedeniyle belediyenin maaş ödeyememe krizi giderek derinleşiyor.

banner846
Akçakoca 22.10.2020, 12:19
1992
MAAŞ KRİZİ DERİNLEŞİYOR
banner844

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında ilçeyi derinden sarsan sel afeti nedeniyle tahsilat işlemlerini bir süre askıya alan Akçakoca Belediyesi’ne birkaç ay sonra patlak veren koronavirüs salgını da büyük darbe vurdu. Sel afetinde vergi, fatura ve diğer kalemlerdeki alacaklarını durduran araya pandeminin girmesiyle ise tahsil edemeyen belediyeye aylardır para akışı sağlanamıyor.

Salgın yüzünden toplumun her kesiminin sadece sağlık olarak değil, ekonomik olarak da olumsuz etkilendiğini gören Belediye Başkanı Okan Yanmaz, özellikle zor durumda olan vatandaşları düşünerek, alacaklar konusunda esneklik göstermeye devam ederken, bu sancılı süreçte olan personele oldu.

Vatandaşı zor durumda bırakmak istemeyen belediye yönetimine karşı, İller Bankası’ndan her ay gelen paranın büyük bölümü kredi borçlarına gidince, belediyenin personele yapması gereken maaş ödemeleri de zora girdi.

Gelir ve gider dengesi açık vermeye başlayan belediyeyi maaş veremez duruma sokan en önemli etkenlerden birinin Akçakoca’da yaşayan vatandaşların belediyeye olan borcunu ödememesi olarak gösterilirken, alacağın 16 milyonu TL’nin üzerine çıktığı öğrenildi.  

Alacakların düzenli bir biçimde tahsil edebilir duruma gelmesi durumunda personel maaşlarının da sorunsuz bir şekilde ödeneceğine dikkat çeken belediye yönetimi, borcu olan Akçakocalılar’dan duyarlılık beklediklerini ifade etti.

Yorumlar (2)
Vatandaş 7 ay önce
Belediye başkanı başkân yardımcıları özel kalem ozel kalem sekreteri ve o belediye binasında çalışan memur srkadaşların helsi maaşlarını kesintisiz olarak almışlar dır ancak sahada çalışan su işleri ve dier dış saha personelleri maaşlarını almakta sorun yaşamışlardır bu böyle gelmiştir böyle gider
heykelci başkan 7 ay önce
Belediye heykel dikti ya daha ne istiyorsunuz. heykel karnınızı doyurur.
16°
kapalı