banner851

banner614

MAVİ BAYRAKLI PLAJ SAYISI 2’YE İNDİ…

Düzce’nin gözde turizm merkezi Akçakoca, 3 Mavi Bayraktan birini kaybetti. Mavi bayraklı plaj sayısı 2’ye düşerken, Düzce’nin Turizme açılan kapısı Akçakoca’nın Mavi Bayrağa sahip çıkamaması, hayal kırıklığı yaşattı.

banner619
Akçakoca 22.05.2021, 12:45 22.05.2021, 18:09
1591

Akçakoca, dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden olan Mavi Bayrak’ta bu yıl yerini koruyamadı. Akçakoca 3 Mavi Bayrağından birini kaybetti. İlçede Mavi Bayraklı Plaj sayısının 2’ye düşmesi, ilçe kamuoyunda tepkilere yol açtı.

Akçakoca, Kale Plajı, Çuhallı Plajı, Akevler Plajı olmak üzere, 3 Mavi Bayraklı plaja sahipti. Bunlardan Akevler plajı bu sezon (2021) gerekli kriterlere uymaması gerekçesi ile Mavi Bayrak indirildi.

Mavi Bayrak nedir?

Plajlar ve marinalar için Mavi Bayrak Programı, kar amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum örgütü olan FEE (Foundation for Environmental Education-Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı) tarafından yürütülüyor. Mavi Bayrak Programı ilk olarak 1985 yılında Fransa’da başlatıldı ve 1987 yılından bu yana Avrupa’da ve Güney Afrika’nın katıldığı yıl olan 2001 yılından bu yana ise Avrupa dışındaki ülkelerde de uygulanmakta. Günümüzde Mavi Bayrak sürekli sayısı artan katılımcı ülkeler ile gerçek anlamda küresel bir programa dönüşmüştür. Özetle Mavi Bayrak plaj, marina ve yatlara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) koordinatörlüğünde plajlar ve marinalarda denizin evsel nitelikli atıksular tarafından kirliliğinin önlenmesi amacıyla yürütülen Mavi Bayrak Kampanyasına ülkemiz 1994 yılından bu yana katılmakta.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (3)
CAN 4 ay önce
AKCAKOCANIN PIS ATIK SULARINI DESARZ EDERSENIZ OLACAGI BU BEN GÖRDÜM KOCAMAN BORULAR GECENIN KÖRÜNDE LAGIM SULARI DENIZE KIMSENINDE UMRUNDA DEYIL GÖRMEK ISDEYEN GÖRÜYO
Akcakocali 4 ay önce
Bu gidişle Cuhalkidaki turkuaz restaurant undan kale kumsal kafe bahce kafe ve deniz uzerindeki kafeleri kaldirmazsa cuhalkidaki vayrakda gidecek hep beraber ruhuna fatiha diyecez Akcakocanin..
Muzaffer 4 ay önce
Gerçek bir değerlendirme yapılırsa Çuvallı plajı ve Kale plajı mavi bayrak alamaz.Kale plajı kirlilikten dolayı yoğunlaştı. Çuvallı da ise kanalizasyon taşıyan dereler kumsalın kenarında akıyor. Nasıl mavi bayrak veriliyor anlamak mümkün değil