banner851

banner955

O KARARDAN GERİ ADIM ATILDI…

Son günlerde ‘yapı ve ikamete yasaklı bölge’ ilan edilerek merkezinin boşaltılması istenen afetzede köylerle ilgili alınan kararda geri adım atıldı. Köy halkının siyasi temsilciler ve Valilikle yaptığı görüşmeler iyi bir sonuçla müjdelendi. Düzce Valisi Cevdet Atay’ın alınan kararın revize edileceği ve DSİ yetkilileriyle yeni bir değerlendirme yapılacağını söylemesi, mağduriyetin eşiğinde olan köy halkına rahat bir nefes aldırttı.

Akçakoca 07.12.2021, 18:27 07.12.2021, 22:00
6125
O KARARDAN GERİ ADIM ATILDI…

2019 ve 2021 yıllarında sel felaketi yaşayan Akçakoca’nın Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köyleri, Yapı ve İkamete Yasaklı Bölge ilan edilirken, 5 köyün halkı, kendilerine gönderilen tebligatla büyük bir endişe ve huzursuzluk yaşadılar.

Ne yapacaklarını bilmez halde siyasilerden destek isteyen köy temsilcileri, köylerinden taşınmamak için Devlet yatkililerinden de destek istedi.

Devlet Su İşleri 5. Bölge Müdürlüğü tarafından koordinatlı, imzalı ve onaylı olarak hazırlanan “Açakoca Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köyleri Taşkına Maruz Bölge Sınırları ” haritası çıkartılarak Düzce AFAD İl Müdürlüğüne ulaştırılmıştı.

DSİ 55. Şube Müdürlüğü ile AFAD teknik elemanlarınca “Ortak Etüd çalışması” yapılarak 2021 yılı Temmuz ayında Jeoloji Etüt Raporu hazırlamıştı.

Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığının kararı ile Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köyleri Genel hayata Etkili Afet Bölgesi sayılarak, Cumhurbaşkanı kararı alınmış ve 5 köy alanı Afete maruz bölge, yani yapı ve ikamete yasaklı bölge ilan edilmişti.

Cumhurbaşkanlığının “Afete maruz bölge” kararı doğrultusunda DSİ’nin hazırladığı ve dere yataklarından her iki yöne 100 metreyi bulan bölgelerin terki ve buradaki taşınmazların yıkılmasını öngören 11.07.2021 tarihli jeolojik etüd raporu  doğrultusunda; Düzce  Valiliği Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü, nün  Esmahanım, Uğurlu Dilaver köyü muhtarlıklarına gönderdiği  tebligat  büyük bir endişe ve huzursuzluk yaratmıştı.

Söz konusu köy muhtarlıklarına gönderilen ve şaşkınlık yaratan tebligatta; Düzce ilinde 17 Temmuz 2019 ve 06 Temmuz 2021 tarihlerinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle Esmahanım’da 104, Uğurlu’da 126, Dilaver’de 32, Küpler’de 14 ve Yenice köyünde 8 adet olmak üzere, toplamda 286 konutun ve diğer taşınmazlarla birlikte 498 taşınmazın yıkılması kararı alınmıştı.

Sosyal medyadan kendilerine gönderilen tebligatı paylaşan ve ne yapacaklarını bilemeyen Akçakoca köylüleri ise tepkilerini her platformda dile getirmiş, MHP Düzce milletvekili Ümit Yılmaz ve CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal konunun parlamentoda ele alınması için TBMM’ye taşıyacaklarını söylemişlerdi.

Düzce Valisi Cevdet Atay’ın bugün Akçakoca’da bu mağduriyetin giderilmesi için DSİ bölge müdürlüğü ile revizyon sürecine girileceğini söylemesi sonrasında yüreklere adeta su serpildi.

Söz konusu köylerimizin yapı ve ikamete yasaklı bölge kapsamından çıkartılmasıyla diken üzerinde olan köy halkının mağduriyetten kurtarılacağı aşikar. Köylerimizin niteliği ile ilgili yeni bir tanımlama yapıldıktan sonra, derelerin ıslah edilmesi kararının alınması ve yürütülecek çalışmalarla köylerin potansiyel afet tehlikesinden uzak tutulması bekleniyor.

HABER: Tuncay TOP / Akçakoca

Yorumlar (2)
Nazlı 13 ay önce
Attığınız haberin başlığını bir zahmet okuyun öyle atın
Apsuva 13 ay önce
Resmi yazı gerekli köy halkı ile paylaşılanlar çok farklı bu konuda konunun takibi çok önemli medya desteği ve vekil desteği olmadan bu problem çözülmez
Yeni Sayımız