banner851

banner955

‘SEL MAĞDURLARINDAN GERİ ÖDEME TALEP EDİLDİ’

CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz, sel felaketinde evlerini kaybeden Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köylerinde yaşayan sel mağdurlarına, TOKİ’nin yapacağı evler için geri ödeme talep etmesine bir anlam verilemediği belirtti. Abanoz, konunun CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na iletileceğini söyledi.

Akçakoca 03.12.2021, 13:40 03.12.2021, 13:41
1439
‘SEL MAĞDURLARINDAN GERİ ÖDEME TALEP EDİLDİ’

CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz, sel felaketinde evlerini kaybeden Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köylerinde yaşayan sel mağdurlarına, TOKİ’nin yapacağı evler için geri ödeme talep etmesine ilişkin bir basın açıklaması yayımladı.

Kaş yaparken göz çıkarıldığını belirten Abanoz, “2019 ve 2021 yıllarında sel felaketi yaşayan Akçakoca'nın Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köyleri diken üzerinde. Yapı ve ikamete yasaklı bölge ilan edilen 5 köyün halkı, kendilerine gönderilen tebligatla büyük bir endişe ve huzursuzluk yaşarken, ne yapacaklarını bilmez halde biz siyasilerden destek bekliyorlar. Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığının kararı ile Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köyleri "Genel hayata Etkili Afet Bölgesi"sayılarak, Cumhurbaşkanı kararı alındı ve 5 köy alanı Afete maruz bölge, yani yapı ve ikamete yasaklı bölge ilan edildi.” cümlelerini kullandı.

‘498 taşınmazın yıkılması kararının alındığı belirtiliyor’

3 mahalle muhtarlığına gönderilen tebligatın bölge halkını huzursuz ettiğini kaydeden Abanoz, “Cumhurbaşkanlığının “Afete maruz bölge” kararı doğrultusunda DSİ’nin hazırladığı ve dere yataklarından her iki yöne 105 metreyi bulan bölgelerin terki ve buradaki taşınmazların yıkılmasını öngören 11 Temmuz 2021 tarihli jeolojik etüd raporu doğrultusunda, Düzce Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün Esmahanım, Uğurlu, Dilaver köyü muhtarlıklarına gönderdiği  tebligat  büyük bir endişe ve huzursuzluğa neden oldu. Söz konusu köy muhtarlıklarına tebligatta, Düzce ilinde 17 Temmuz  2019  ve 6 Temmuz 2021  tarihlerinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle  Esmahanım’da  104, Uğurlu’da  126, Dilaver’de 32   ,Küpler’de 14 ve Yenice Köyünde 8 adet olmak üzere, toplamda  286  konutun ve diğer taşınmazlarla birlikte 498  taşınmazın  yıkılması kararının alındığı belirtiliyor.” ifadelerine yer verdi.

‘Bir anlam veremedik’

Sel mağdurları için Merkez’e bağlı Beyciler Mahallesi’nde yapılacak TOKİ konutlşarı için ödeme talep edilmesini de eleştiren Abanoz, “Akçakoca Cumhuriyet Halk Partisi  İlçe Başkanlığı olarak sel felaketinde evlerini kaybeden Esma Hanım, Yenice ve Uğurlu Köyü sel mağdurları, TOKİ’nin kendileri için  ev yapmasına ve yıkılan evleri karşılığında yapılacak olan evden geri ödeme talep etmelerine bir anlam yükleyemedik. Çarşamba günü Ankara'ya ziyaret yapacağız ve genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na Afetzede vatandaşlarımızın sorunlarını ve taleplerini kendilerine ileteceğimizi, konunun takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz.” sözleriyle konuyu genel merkeze taşıyacaklarını ifade etti.

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız