banner851

banner614

SİNEK VE KOKUDAN GEÇİLMİYOR

banner619

Kurban Bayramı öncesi doğaya ve dere yataklarına kurban atığı atılmaması yönünde yapılan uyarıları dikkate almayan duyarsız kişiler yine iş başında! Bazı vatandaşların kestikleri hayvanların atıklarını Akçakoca'nın Beyören ve Fakıllı arasındaki yol kenarına atması hem çevre kirliliğine yol açtı hem de toplum sağlığını tehdit etti.

banner846
Akçakoca 19.08.2019, 11:08
1489
SİNEK VE KOKUDAN GEÇİLMİYOR
banner844

Akçakoca’nın merkeze yakın köylerinden Beyören ve Fakıllı arasındaki yol kenarına atılmış kurban atıkları kötü kokuya ve çevre kirliliğine neden oldu. Toplum sağlığını tehdit etmekle birlikte çevreye zarar veren kurban atıkları ve çöpler nedeniyle, söz konusu bölge adeta hastalığa davetiye çıkarır duruma geldi.

Her Kurban Bayramı öncesi valilik ve kaymakamlıklar tarafından yapılan uyarıları dikkate almayıp kurban kestikten sonra sakatat ve derileri ulu orta atan sorumsuzlar nedeniyle ağır bir kokunun hakim olduğu bölgede sineklerden de geçilmiyor.

Kurban Bayramı'nın üzerinden günler geçmesine rağmen, temizlenmeyen hayvan atıkları nedeniyle kokunun köylere kadar ulaştığını belirten yöre sakinleri, bir an önce gerekli temizlik çalışmasının yapılmasını isterken, özellikle çocuklarının hastalığa yakalanması ihtimaline karşı ise diken üstünde olduklarını ifade etti.

Öte yandan Çevre Kanunu’nun 24’üncü maddesi kapsamında kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veya suya veren kurban kesim yerlerine 72 bin 197 lira, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde bin 794 lira idari para cezası veriliyor. Cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atık ve iç organları sokak, cadde ve parklarda bırakanlara, yetkili birimlerce gerekli yasal yaptırımlar uygulanıyor.

Haber: C. ÜSTÜNER

 

Yorumlar (4)
Adore81 2 yıl önce
A101 'in kurban vekâleti işine girdiği memleket insanından ne bekliycen.
BİRKAN Mertol 2 yıl önce
İslam dini şunu emreder kurban kesilen hayvanın tüm sakatatları güzel bir şekilde toprağa kesim sonrası gömülmeli kanıda güzel şekilde yıkanmalıdır bu konuyla ilgili din görevlilerimiz daha çok bilgilendirme yapmalıdırlar
vatandaş 2 yıl önce
eğitim şart.. Daha sıkı denetimle zamanında müdahale ve ağır CEZA uygulanmalı. Ciddi tehlike hem de çok ciddi..
Nuray 2 yıl önce
Gumüş pınar koyunede yetkililer ilgilense kapıları acamaz olduk her yer sinek dolu
18°
açık