banner851

banner614

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN BALIKÇILARA UYARI

banner619

Batı Karadeniz'in önemli limanlarından Akçakoca'da gırgır ve trol balıkçıları, yeni av sezonu için umutlu.

banner846
Akçakoca 30.08.2020, 10:34
1418
TARIM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN BALIKÇILARA UYARI
banner844

Teknelerinin bakımı ve ağların tamirini yaparak hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, palamut, lüfer, hamsi ve istavrit için ağlarını sulara bırakacakları 1 Eylül'ü bekliyor. Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz'deki balık görünümünün iyi olduğunu söyledi.

Balıkçıların sabırsızlıkla 1 Eylül'ü beklediklerini belirten Karakaş, "Bu sezon çok umutluyuz. Palamut, hamsi, istavrit ve lüfer balıklarının iyi olacağını düşünüyoruz. Lüfer avcılığı da başlamış durumda. Parça parça lüfer gelmeye başladı. Çok iyi bir görüntü var. Hazırlıklarımızı yaptık. Hayırlısıyla 31 Ağustos gecesi saat 12.00'den itibaren denize açılmaya başlayacağız. Balıkçılarda umutlu bir bekleyiş var." diye konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Yasağın Kalkması Öncesi Balıkçıları Uyardı…

Av yasağının 1 Eylül’de sona ermesini Akçakocalı Balıkçılar dört gözle beklerken, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden uyarı geldi. Balıkçıların, av sezonunda alınacak tüm önlemlere uymaları istendi.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda, şu ifadelere yer verildi:

“Denizlerde ve iç sularda yapılacak ticari ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığına yönelik düzenlemeleri içeren tebliğler 22 Ağustos 2020 Tarihli ve 31221 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Yayımlanan tebliğler 1/9/2020-31/8/2024 tarihleri arasında uygulamada kalacaktır.

Gırgır ve trol yöntemi ile su ürünleri avcılığı Karadeniz’de 1 Eylül tarihinde başlayacak ve 15 Nisan itibari ile sona erecektir. Gırgır ve Trol haricindeki geleneksel yöntemlerle (uzatma ağı, çapari vb.) avcılık yapan kıyı balıkçılarımız ise tebliğ ile getirilen düzenlemelere uymak şartı ile avcılık faaliyetlerini yıl boyunca yapabileceklerdir. Bölgemizde 1 Eylül-15 Aralık tarihleri arasında kıyıdan itibaren 18 m derinlikten, 16 Aralık-14 Nisan tarihleri arasında 24 metre derinlikten sığ sularda gırgır ağları ile avcılık yapılması yasaktır. Gırgır ağlarının yasak olduğu dönemlerde 22 metreden (12 kulaç) daha fazla derinliğe sahip uzatma ağları ile avcılık yasaktır. Bir balıkçı gemisinde 6000 metreden fazla uzatma ağı bulundurulamaz, kullanılamaz.

 Denizlerde yapılan su ürünleri avcılığında monoflament (tek kat) misina ağların ve multiflament (çoklu tek kat) misina ağların kullanılması, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulundurulması yasaktır.

Karadeniz’de kullanılan dip trollerinin ağ göz açıklığı 40 mm deni torba dışına konulan muhafazanın ağ göz açıklığı ise 80 mm’den küçük olamaz. Dip trolü ağlarının torba kısmında misina (tek kat-olta misinası) ağların kullanılması yasaktır.

Karadeniz’de ortasu trolünün 24 metreden daha sığ sularda çekilmesi ve 15 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında su ürünleri istihsalinde kullanılması yasaktır. Ortasu trolü avcılığı yapan balıkçı gemilerinde bu faaliyetleri sırasında barbunya, tekir, kalkan, mezgit gibi dip balıkları bulundurulamaz.

 Akçakoca sınırları içerisinde kalan doğalgaz üretim platformu ve iletim hattı borularının bulunduğu bölgede su ürünleri avcılığı yasaktır.

Karadenizde ve iç sularda ışıkla avcılık yasaklanmıştır.

Avcılık yoluyla elde edilen su ürünlerinden 50 kg ve üzerinde olan miktarların naklinde nakil belgesi alınması zorunludur. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, su ürünleri teknisyeni, teknikeri, su ürünleri ve balıkçılık teknolojisi mühendisi istihdam eden balıkçı gemileri, su ürünleri kooperatif, birlik, üretici birlikleri veya üst birliklerine nakil belgesi düzenleme yetkisi verilebilecektir.

Bölgemizde çıkan türlerin asgari avlanma boyu: hamsi 9 cm, istavrit 13 cm, sardalya 11 cm, palamut 25 cm, Mezgit 13 cm, lüfer 18 cm, kırlangıç 18 cm, kalkan 45 cm, Eşkina 35 cm, dil 20 cm, barbunya 13 cm ve tekir 11 cm dir. Hamsi, sardalya ve istavritte ağırlıkça %15, diğer su ürünlerine ise ağırlıkça %5 istisna tanınır.”

(AA)

Yorumlar (0)
18°
parçalı az bulutlu