banner851

banner614

VALİYE AÇIK MEKTUP

banner619

Akçakoca Esmahanım ve Uğurlu Köyleri arasında sel afetinden zarar gören yolun tekrar yapılacağı söylenmesine rağmen çalışmaların durdurulması köy sakinleri tarafından tepki gördü. Yol onarımının yapılmaması nedeniyle fındık toplama ve harman konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getiren köylüler durumu Whatsapp İhbar hattımıza gönderdikleri mesajla dile getirdiler.

banner846
Akçakoca 30.08.2019, 12:16 30.08.2019, 17:21
4124
banner844

Akçakoca’da yaşanan sel afeti sonrasında bazı yollar ve köprülerin zarar görmesi üzerine çalışmaların başlatılacağı ve vatandaşların mağdur edilmeyeceği yetkililer tarafından açıklanmıştı.
 
İddiaya göre Uğurlu ve Esmahanım Köyü arasında kalan ve zarar gören yolun güzergahının değiştirilmesi için yürütülen çalışmalara ara verilmesi  köy sakinlerinin tepki göstermesine neden oldu.


 
Tarla ekipmanlarını sırtlarında taşıyarak 700 metrelik yolu yürümek zorunda kaldıklarını belirten köylüler bir an önce çalışmaların tekrar başlaması gerektiğine vurgu yaparak Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’ya seslendi.
 
Köy sakinleri tarafından yapılan açıklamada, yol yapım çalışması esnasında fındık bahçelerinin ve tarlaların makinalardan gelen taş parçalarıyla tahrip olmasına rağmen kamu yararı için bu duruma göz yumduklarını belirtirken soruna çözüm bulunması gerektiğine vurgu yapıldı. Aksi taktirde makinaların tekrar çalışmalara başlamama durumunda tüm yıl uğraş verdikleri fındık mahsullerinin heba olacağı belirtildi.
 


Köy sakinlerinin Öncü Whatsapp İhbar Hattına gönderdikleri mesajda şu ifadelere yer verildi:
 
 “Sayın Düzce Valisi, fotoğraflarda görüldüğü üzere, sel felaketi nedeni ile tahrip olan yol güzergahının değiştirilmesi için yapılan, Uğurlu-Esmahanım Köyü yolunun üzerinde bulunan, yol yapım araç ve ekipmanlarının park alanının 50 metre ilerisinde, yaklaşık 20 ailenin fındık bahçelerine gitmek için kullanılan yolun ağır su tahribatı nedeni ile fındık toplama ve harman makineleri ve diğer nakil vasıtalarının çoğu çalışamıyor!
 
Yaklaşık 700 metre yolu tarla ekipmanlarını sırtımızda taşıyarak yürümek zorunda kalıyoruz.
 


Yol çalışmasının başındaki görevli, bu yolu düzelteceklerini söylemesine rağmen makine ve ekipmanlar taşınmış, şu anda bir makine ve kamyon yolda çalışma yapıyor.
 
Oysaki biz kamu yararı nedeni ile fındık bahçelerimizin, gerek bu park alanı dolgusu nedeni ile kocaman taşların fındık bahçemizi tahrip etmesine ve yol genişletmesi nedeni ile fındık ocaklarımızın zarar görmesine boyun eğdik, sessiz kaldık.
 
Halbuki, bir JCB, iki kamyon kırık malzemeyi bir saat çalışarak sererek bu problemi çözer! 
 
Bizim bir hafta on gün içinde Fındığımızı toplama zorunluluğumuz var!
 
Sizden haber bekliyoruz!”

Haber: H. DURNA

 

Yorumlar (7)
Nazmi 2 yıl önce
YORUMLARA. KATİLİYORUM. 85,,,,Milyonun. Hakki. Var. ACMA. YAPİLİP. BEDAVA. FİNDİK. SAHİBİ. OLANLARDA. ,,,ZEHİR. ATES. OLSUN. HAKKİMİZZZ
Düzceli 2 yıl önce
Bu kadar kolay mademki bir tane babayiğit yokmu aranızda kepçe kiralayacak. Onu da mı devlet yapsın
Yazık 2 yıl önce
Sel bitti sözler gitti..
ZED 2 yıl önce
Dağları açma yapıp fındık dikeceksin. Üstüne 50 ton fındık toplayacaksin. Sonrada garibanın hakkının bulunduğu iş makinesini tarla yoluna sokacaksın. Bırakın bu işleri.. Gidin Bi kepçe kiralayinnn
ÇERKEZ ETHEM 2 yıl önce
AA rumuzlu utanmaz ahlaksız utanmadan hala AÇMA diyorsun. işte sizin gibi doğa katili ahlaksızların yakarak keserek ormanları açmasıyla AÇMA deniliyor. sizin o fındıktan kazandığınız her kuruş haram. siz afattan hastalıktan beladan kurtulamazsınız. kurtulsanızda mahşerde hesabınız ağır..
Aa 2 yıl önce
Ya devletten satın alındıysa o açmalar? Uygulama önce ecrimisilleri ödendiyse, sonra 2B isminde satıldıysa? Sen şimdi öt oradan.
Herşeyi devletten bekleme 2 yıl önce
O kadar orman alanını kesip fındık dikin sonra o kadar ton fındık toplayın hatta işçilere toplatin vergi yok SGK yok 1 kepçe kiralamayi çok görün bırakın bu işleri....