banner851

banner955

YANMAZ: AKÇAKOCA’YI DAHA RENKLİ GÜNLER BEKLİYOR

Akçakoca, 1 yıllık pandemi engelinin ardından tekrar festivalle şenlendi. Akçakoca Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen Geleneksel Hamsi Festivali’nin ikincisi binlerce vatandaşın katılımıyla Çuhallı Çarşısı’nda yapıldı. Karadeniz müziğinin sevilen sesi Ekin Uzunlar’ın konser verdiği etkinlikte 5 ton hamsi ekmek vatandaşlara dağıtılırken hem hamsiye hem horona doyan katılımcılar unutulmaz bir gün yaşadı. Etkinliğin mimarı Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz, “Bu gibi etkinliklerin attırılmış bir Akçakoca’nın Türkiye çapında çok daha hak ettiği yerin üstüne çıkacağından eminim. Biz de ekibimle birlikte bunu en iyi şekilde yapabilmek için gerekli hazırlıkları yapıyoruz.” diyerek bu gibi etkinliklerin arttırılacağının mesajını verdi.

Akçakoca 12.12.2021, 18:20 12.12.2021, 18:19
4453
YANMAZ: AKÇAKOCA’YI DAHA RENKLİ GÜNLER BEKLİYOR

İlki 2019’da düzenlenen ve pandemi nedeniyle bir yıl ara verilen Akçakoca Hamsi Festivali’nin ikincisi pazar günü Akçakoca Belediyesi’nin organizasyonunda Çuhallı Çarşısı’nda gerçekleştirildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren Akçakocalılar’a ek olarak il dışından da toplamda 100 bin vatandaş festival coşkusunu yaşamak için ilçeye akın etti. İlçenin girişlerinde uzun araç kuyrukları oluştu.

Katılımcılar horona doydu

Her geçen dakika kalabalığın daha da arttığı ve Mehteran Takımı’nın gösterisiyle başlayan festivalin ilerleyen saatlerinde Karadeniz müziğinin son dönemdeki yükselen yıldızı olan Ekin Uzunlar sahne alarak şarkılarını Akçakocalılar’la hep bir ağızdan söyledi.

Böceeeek grubu da performansıyla katılımcıların beğenisini topladı. Karadeniz türküleri eşliğinde horon tepen vatandaşlar renkli görüntülere sahne oldu.

5 ton hamsi ekmek ikram edildi

Festivalde konserlerin yanı sıra halk oyunları gösterileri de düzenlenirken toplamda 5 ton Akçakoca hamsisi 400 metre uzunluğundaki ızgaralarda pişirilerek ekmek eşliğinde katılımcılara ikram edildi. Hamsi ızgaraların pişirildiği mangalların ilk ateşini de Akçakoca Kaymakamı Mustafa Can ve Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz yaktı.

Yanmaz: Akçakoca’yı daha renkli günler bekliyor

Festival alanında Öncü TV mikrofonlarına özel açıklamalarda bulunan, etkinliğin mimarı Başkan Yanmaz, Akçakocalılar’ın nefes aldığı bu etkinliklerin devam edeceği mesajını vererek, “Pandemi süreci içerisinde birçok sosyal etkinliklerden mahrum aldık. Bizim muhteşem Akçakocalarımıza muhteşem bir kalabalıkla bu güzel günü mutlulukla yaşatmak istedik. Kalabalık güzel. Konuklarımızın hepsi hoş geldi. Bu süreç inşallah daha da hafiflediği zaman AKçakocamızı çok daha renkli günlerin beklediği hale sokmaya çalışacağız.” dedi.

Akçakoca’nın doğal güzelliklerine ve Ankara ve İstanbul gibi iki büyük metropolün tam ortasında yer alan konumuna vurgu yaparak turizmde hedeflerini hep daha ilerisi olduğunun altını çizerek ilçenin potansiyelinin kullanılarak turizmden daha büyük pay almasını sağlayacak olan üzerinde titizliklle çalıştıkları projelerden bahsetti.

‘Akçakoca turizmde hak ettiğinin de üstüne çıkacak’

Yanmaz, “Bizler İstanbul’a ve Ankara’ya 2 saat uzaklıkta. Akçakoca’nın mavisi, yeşili, doğası var. Bu gibi etkinliklerin attırılmış bir Akçakoca’nın Türkiye çapında çok daha hak ettiği yerin üstüne çıkacağından eminim. Biz de ekibimle birlikte bunu en iyi şekilde yapabilmek için gerekli hazırlıkları yapıyoruz. İnşallah şimdi Aquapark ihalemiz olacak. Daha sonra eğlence ile ilgili bir çalışmamız var. Kamp alanlarımız bitiyor. Evvelsi gün 14 kilometrelik bir trekking parkuru tespit ettik. Buranın yapımına başlayacağız Melkenağzı’nda Ağva gibi bir projemiz var. Onu yürürlüğe koyduk. Sayın Valimize de buradan ayrıca teşekkür ediyorum. Bu konuda onlar da sağduyulular. Orayı da bitirip kısa sürede faaliyete sokmak istiyoruz.” diyerek projelerin ardı arkası kesilmeden devam edeceğini kaydetti.

Unutulmaz bir gün geçirdiler

Gün boyunca konserler ve gösterilerle hem horona hem de hamsiye doyarak eğlenceli bir gün yaşamanın tadına varan Akçakocalılar ve diğer bölgelerden gelen katılımcılar pandemi nedeniyle evde geçen günlerin ardından günün mimarı olan Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz’a teşekkür etti. Karadeniz fırtınasının estiği festivalle Batı Karadeniz’in incisi ve Düzce’nin denize açılan kapısı Akçakoca’nın tanıtımına da katkı sunulmuş oldu.

Öncü Haber Merkezi

Yorumlar (9)
adige 13 ay önce
midemiz bulandı artık şu horon kelimesinden.. ne türklük ne islamiyet ne osmanlıda olmayan ve ermenilerin olan bir oyun bize neden şirin gösterilmeye çalışılıyor..
Düzceli81 13 ay önce
Ondan sonra korona arttı diye yırtının Iki gün sonra Omicron görüldü diye her yeri kapatırsınız
Vatandaş 13 ay önce
Hoş geldin korona
Halk 13 ay önce
Birde şu hurda arabalari degistirsen Bahce kafenin yanlarini ve uzerini acsan oradaki bakimsiz agaclari budasan..
Vatandaş 13 ay önce
Siz turizmi baya yanlış anlamışsınız. Hamsiyle olmaz bu iş
Ozden 13 ay önce
Hamsi ekmek yerine sadece hamsi deseydiniz iyiydi
Akçakocasporlu 13 ay önce
Akçakocaspor olunca para yok, festival olunca para yok. Akçakocalı futbolseverler bunu unutmaz.
Düzcenin delisi 13 ay önce
Binlerce kişiyi kargaşaya sokun, elit tabaka yukarıda masalarda yesin. Parti tutmak sızın soylüyorum. Kimse halktan üstün değildir. Bu halk ne zaman bilinçlenecek. Bize hizmet edin diye seçiyoruz sizi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız