banner851

banner955

YANMAZ BELEDİYEDEN ‘YEMENİCİ’ YÜKÜNÜ ATMAYA ÇALIŞIYOR

Öncü Haber, Akçakoca Belediyesi’nde AK Partili eski başkan Cüneyt Yemenici’nin ittifakı ayaklar altına alma pahasına hedef aldığı MHP’li mevcut başkan Okan Yanmaz arasındaki ‘borç’ tartışmasının izini sürdü. Muhabirimiz Yemenici döneminde alınan faiz yüküyle 2’ye katlanan kredilerden, bir kez dahi ödenmeyen elektrik faturalarına şaşkına çeviren verilere ulaştı.

Akçakoca 19.04.2022, 13:15 19.04.2022, 13:25
1155
YANMAZ BELEDİYEDEN ‘YEMENİCİ’ YÜKÜNÜ ATMAYA ÇALIŞIYOR

2014 yılında göreve geldikten sonra 5 yılda yaptığı çalışmalarla Akçakoca halkından yeniden vize alamayan Cüneyt Yemenici, 2019 Yerel Seçimleri’nde yaklaşık 10 puanlık fark yiyerek görevi MHP’li Okan Yanmaz’a devretmişti.

AK Partili ‘muhalif’ Yemenici

Son dönemde söylemleriyle Akçakoca’da Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi arasında huzursuzluğa neden olan AK Partili eski başkan Yemenici, seçimi kaybettiği MHP’li Yanmaz ve yönetimini hedef tahtasına oturtturmuştu. İttifak teamüllerini tek kalemde silip atan ve adeta bir muhalefet üyesi görüntüsü ortaya koyan Yemenci’nin iddialarına belediyeden de anında karşılık gelmişti.

‘Beceriksizlik’in arkasından kendisi çıktı

Yemenici, elektrik borcu nedeniyle Akçakoca Belediyesi’nin elektriklerinin kesilmesini “3 senede mükemmel işleyen bir sistemin, para ödeyemez hale getirmek, nasıl bir beceriksizliktir” ifadeleriyle eleştirmiş söz konusu 5,7 milyon borcun 3,4 milyonunun kendi döneminde ödenmeyen faturalardan kaynaklandığı ortaya çıkmıştı.

Otobüsler 3.5 senede perte çıktı

Son olarak ise Yemenici halefi Yanmaz yönetimini belediyenin Ulaştırma Amirliği bünyesine alınan otobüslerin uzun zamandır tamirat bedeli ödenmediği için esnaf tarafından belediyeye teslim edilmediğini iddiasıyla yüklenirken belediyeden yine jet hızıyla açıklama geldi. Belediye söz konusu dört otobüsün, 2019 Yerel Seçimleri’ne kısa bir süre kala Yemenici yönetimi tarafından özel bir bankada 2 milyon 290 bin TL kredi kullanılarak ‘sıfır kilometre’ olarak alındığını ancak ilçenin yol şartlarına uygunluğunun olmaması ve kronik arıza sorunlarıyla 3.5 yılda kullanılamaz hale geldiği belirtilerek konunun mahkemeye taşındığı vurgulandı.

Öncü Haber, borcun izini sürdü: Kim doğru söylüyor?

Öncü Haber, eski ve mevcut başkan arasındaki ‘Senin borcun, benim borcum’ atışması süre gelirken haklıyla haksızı ortaya çıkarmak için belediyenin mali tablosu ve borçlarına ilişkin derinlemesine araştırma yaptı. İki tarafın da şimdiye kadar yaptığı açıklamalarla Akçakoca Belediyesi’nin borç yükünün izini süren ekibimiz birbirinden ilginç veri ve bilgiler ulaştı.

Yanmaz, belediyeyi 200 milyon TL borçla devraldı

Buna göre MHP’li Okan Yanmaz, 2019 yerel seçimleri sonrasında 120 milyon TL borcu olan bir belediye devraldı. Sarıyayla Nazmi Çiloğlu İçme Suyu Barajı ve Arıtma Tesisi için DSİ’ye 80 milyon TL’lik borcun da eklenmesiyle fatura 200 milyona çıktı. Bu ağır borç yüküne bir de pandemi ve ekonomik bunalım eklenince Akçakoca Belediyesi’nde Okan Yanmaz zor bir 3 yıl geçirdi. Ancak bu borcun toplamda 70 milyon TL’lik kısmı ödendi.

Meydan düzenlemesine 5 milyon

Yemenici döneminde özel bankalar ile İller Bankası’ndan alınan ve uzun vadeli, yüksek faizli 6 kredi, Yanmaz döneminde ödemeye devam edildi. Yemenci döneminde Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı’nın yapımı için 13 milyon TL, Merkez Camii Meydan Düzenlemesi ve Peyzaj Projesi için 5 milyon TL, Sıcak Asfalt ve Kilit Parke Bordür yapımı için 3 milyon 900 bin TL, Kanalizasyon – Yağmur Suyu hatları için 1 milyon 295 bin TL, 4 adet otobüs için 1 milyon 740 bin TL ve seçimlere kısa bir süre kala da 750 bin TL kredi kullanıldı.

Faiz yükü borcu 2’ye katladı

Anaparası 25 milyon lira olan ve faiziyle 47 milyon 490 bin liraya çıkan, Akçakocalılar’ın geleceği ipotek altına alınarak yapılan borç bitirilmeye çalışılıyor. Öte yandan Yemenici, sadece bankalara değil esnafa da borçlu bir belediye bıraktı. Esnafa ve müteahhitlere toplamda 12 buçuk milyon liralık borç, Yanmaz döneminde ödenerek bitirildi.

Hiçbir elektrik faturası ödenmemiş

Belediyenin süreci kesintiye götüren elektrik borcunun arkasından da Cüneyt Yemenici çıktı. Yemenici’nin 5 yıl boyunca yönettiği belediyede İller Bankası’ndan gelen ödenekten elektrik tüketim vergisi ve zorunlu kesinti dışında hiçbir elektrik faturasını ödemediği resmi belgelere yansıdı. Ana borç dışında belediyeyi hesapsız kredilerde olduğu gibi bir kez daha faiz batağına sokan Yemenici’nin toplamda 5.7 milyonluk borcun 3.4 milyonunun müsebbibi olduğu ortaya çıkmış oldu.

Yanmaz, sadece bir kez kredi kullandı

Yemenici döneminin ağır yükü altında borçları ödeye ödeye yüzde 30’unu bitiren ve aynı zamanda hizmet üretme gayretinde olan Okan Yanmaz yönetimi ise 3 yılda yalnızca bir kez kredi kullandı. Personel maaşı ve cari borçların ödenmesi için çekilen 14 milyon liradan kalan 8 milyonunun ödenmeye devam ettiği öğrenildi.

Belgelerle ortaya konulan veriler Akçakocalılar’ın bir dönemin ardından görev vermediği Yemenici’nin ittifakta çatlağa neden olan söylemlerinin kendi bacağına sıkmak kadar 2023’e giden yolda ilçede huzursuzluğun da ana nedeni olabileceğini gösterdi.

Yorumlar (2)
Arda GÜL 8 ay önce
Faruk Özlünün prensi, sorsaydiniz Faruk beye adaylık döneminde neden ısrarcı olmuş yaşar Yakış gibi kimi aday yapma peşine düştüyse Ak parti o ilçeyi kaybetti
halk 8 ay önce
Biz ödemesek hemen kesmeye gelirler.Bu nasıl kayırmacılık..Eyyy AKEPE GİDİNİZ VE BİRDAHA GELMEYİNİZ..BIKILDI SİZDEN..
Yeni Sayımız