banner851

banner955

YERİNDE İNCELEDİ, GEREKLİ TALİMATLARI VERDİ

Cenevizliler tarafından Karadeniz'den geçen ticari gemilerin güvenliğinin sağlanması ve denetlenmesi amacıyla inşa edilen 8 asırlık Ceneviz Kalesi’nde geçtiğimiz yıl tamamlanan restorasyon çalışmaları belediye yetkilileri tarafından yerinde incelendi. MHP İlçe Başkanı İsmail Pazvant ve belediye meclis üyeleri ile birlikte Ceneviz Kalesi’ndeki son durumu yerinde gören Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz, kalenin yaz sezonuna hazırlanması noktasında birim müdürlerine talimat verdi.

Akçakoca 14.03.2022, 14:09 15.03.2022, 17:34
1775
YERİNDE İNCELEDİ, GEREKLİ TALİMATLARI VERDİ

Düzce'nin 38 kilometrelik sahil şeridine sahip Akçakoca ilçesinde bulunan 8 asırlık Ceneviz Kalesi'nde peyzaj ve çevre düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla tarihi yapı tüm ihtişamıyla gün yüzüne çıktı.

Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz, UNESCO tarafından 2013'te Geçici Dünya Mirası Listesi'ne alınan kaledeki son durumu yerinde görmek için beraberinde meclis üyeleri Hanife Tetik, Yüksel Yılmaz, Şenol Yazgan, Mesut İnceoğlu, Hakan Öztaş, Sinan Akın, Kadem Direk ve MHP İlçe Başkanı İsmail Pazvant ile birlikte inceleme gezisi yaptı.

Meclis üyeleri ile birlikte kaleyi gezen Başkan Yanmaz, restorasyon süreci sona eren kaledeki eksikliklerin giderilip yaz sezonuna hazırlanması konusunda birim müdürlerine talimat verdi.

Başkan Yanmaz yaptığı açıklamada, Batı Karadeniz Bölgesi'nde denize sıfır konumuyla tarihin izlerini taşıyan Akçakoca Ceneviz Kalesi'nin vatandaşların ziyaretine açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Düzce Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Genel Sekreterliği ve Akçakoca Belediyesi’nin el ele vererek çalışma yürüttüğünü anımsattı.

"Vatandaşlarımızı Ceneviz Kalesi'ne bekliyoruz"

Kale içinde yürüyüş yolları, seyir terası ve çevre düzenleme çalışmalarının proje çerçevesinde adım adım ilerlediğine vurgu yapan Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, kalenin yaz sezonunda eksiksiz bir şekilde vatandaşların hizmetine sokacaklarını ifade etti. Yanmaz ayrıca vatandaşları geçmişin izlerini sürmek için ilçeye davet etti.

Öte yandan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca arkeolojik doğal sit alanı ilan edilen Ceneviz Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaklaşık 8 yıldır aralıklarla devam eden restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla geçtiğimiz yıl bahar aylarından itibaren ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

banner844
Yorumlar (3)
tatar 7 ay önce
kireçlede sıvasaydınız
Lütfen 7 ay önce
Yahu şu -acak, -ecekleri haber yapmayın kardeşim, lütfen
gölge 7 ay önce
kalenin turizme açılması için önce o bölgede ara yolların çamurdan arınması ve kanalizasyonun yapılması lazim, yoksa sadece köy
22
açık