banner851

banner955

“ZAHMETLİ BİR İŞ YAPIYORUZ AMA HEPİMİZ MUTLUYUZ”

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde, günde 100 ton fındık ayıklama işlemi yapılan fabrikada çalışan kadınlar, ürünün kalitesinin düşmemesi için yoğun mesai harcıyor. Kadın işçilerin şefi Sabiha Bostancı, "Fabrikada çalışan çoğu kadın, ihtiyaç sahibi olduğu için buradan geçimini sağlıyor. Zahmetli bir iş yapıyoruz ama hepimiz mutluyuz." dedi.

Akçakoca 15.09.2020, 12:32
1863
“ZAHMETLİ BİR İŞ YAPIYORUZ AMA HEPİMİZ MUTLUYUZ”
banner1032

Karadeniz'in önemli geçim kaynaklarından fındık, kadınların elinde ince işçilikten geçerek değer kazanıyor.

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde "yeşil altın" diye tabir edilen fındık, bahçeden toplandıktan sonra fabrikaya getirilerek kadınların elinde tek tek işleme alınıyor. Günde 100 ton fındık ayıklama işlemi yapılan fabrikada, kadınlar fındığın kalitesinin düşmemesi için büyük uğraş veriyor. Fabrikada çalışan 50 kadın, iç fındık olarak gelen ürünün içindeki yabancı maddeleri, taşı, toprağı ve çürük olan fındıkları ayıklıyor. Yoğun mesai harcayarak ürüne değer kazandıran kadınlar, aile bütçelerine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyor.

"Kadınların çok önemli rolü var"

Fabrika sahibi Şefik Kaya, yaptığı açıklamada, kadınların fabrikada çok önemli rolü olduğunu söyledi.

Fabrikada 50 kadının çalıştığını belirten Kaya, "Fındığın içinde bulunan taş, toprak, yabancı madde ve çürük fındığı ayıklıyoruz. Kadın çalışanlarımız ayıklama konusunda zahmetli bir uğraş veriyor. Taş ayıklama makinemiz ayıklama yapsa bile yine de kadınların önüne yabancı maddeler geliyor. Kadınlarımız işini ince eleyip sık dokuyor ve iç fındığımızı tertemiz piyasaya sürüyoruz." diye konuştu.

Kaya, fındığın pazara inmeden birkaç işlemden geçtiğini anlatarak "Günde 100 ton fındık işlemi yapabiliyoruz. Kırma işlemi, ayırma işlemi ve fındığı temizleme işlemi yapıp ürünü ihracata gönderiyoruz. Genellikle ihracat yapıyoruz. Fındığımızı, İtalya gibi ülkelere gönderiyoruz. O yüzden sezon zahmetli geçiyor." ifadelerini kullandı.

"Yaptığımız işten memnunuz"

Kadın işçilerin şefi Sabiha Bostancı da sorumluluk gerektiren, zahmetli bir iş yaptıklarını söyledi.

Ürünün değer kaybetmemesi için yoğun mesai harcadıklarını anlatan Bostancı, "Çürük fındıkları, taşları, toprakları ayıklıyoruz. Ayıkladığımız fındıkları ambara depoluyoruz. Sorumluluğu olan bir iş, fındığın ambara temiz inmesi gerekiyor." dedi.

Bostancı, fabrikada çalışan kadınların büyük bir kısmının geçimini iç fındık temizleyerek sağladığını dile getirerek şunları kaydetti: "Yaptığımız işten gayet memnunuz. Hepimiz uğraş veriyoruz. Kadınlar evlerine ekmek götürdükleri için ve burada çalıştıkları için mutlu. Fabrikada çalışan çoğu kadın ihtiyaç sahibi olduğu için buradan geçimini sağlıyor. Zahmetli bir iş yapıyoruz ama hepimiz mutluyuz." (AA)

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

banner844
Yorumlar (4)
Kadirli 2 yıl önce
Fındığı ellerinde eldiven siz olarak mi ayikliyirlar bu hassas zamanda
Yığılcalı 2 yıl önce
Sayın fabrika sahibi Şefik KAYA,oğlunuzun 5-6 yıl önce Yığılca halkını dolandırıp hala parasını vermediği fındık paraları için de bir iyilik yaparsınız herhalde...
YIĞILCALI 2 yıl önce
SAYIN ŞEFİK KAYA,BUNDAN YAKLIŞIK 5-6 YIL ÖNCE OĞLUNUZUN YIĞILCA HALKINDAN GARİBANLARDAN ALDIĞI FINDIĞIN PARASINI ÖDEMEYİ TAAHHÜT ETTİNİZ AMA HALA BİR GELİŞME YOK,İNŞALLAH ÇALIŞANLARINIZA DA AYNISINI YAPMIYORSUNUZDUR.
Osman 2 yıl önce
Maaşınız zamanında, sigortanız tam yatıyorsa ne ala.
29
açık