banner851

banner614

04.05.2021, 11:45 1988

AKÇAKOCA’DA İKİNCİ PERDE AÇILDI

Yerel seçimlerin üzerinden fazlasıyla birlikte iki yıl geçti. Hep birlikte “Bu Sefer Okan” sloganının ne anlama geldiğini ziyadesiyle gördük. Geriye baktığımızda belediyenin başına geçer geçmez “enkaz devraldık” edebiyatıyla başlayan teslimiyet süreci kurumun iflas etmesine kadar ilerledi. İlk icraat olarak astırdığı pankartı bizzat başkanın kendisi okumamış olacak ki, anormal borç yükü altında olduğunu iddia ettiği Akçakoca Belediyesi’ne çeşitli şirketler üzerinden 130 kişi daha aldı. Mevcut kadronun haddini aşmış olmasına bakmadan ve kendisine verilen emanete hiçbir sorumluluk duygusu hissetmeden teknenin dibini kazımaktan geri durmadı. Bir taraftan aylardır dağıtılamayan maaşlar, diğer taraftan üç milyonluk gezi teknesi, bir taraftan arka yollarında yürünemeyen bir Akçakoca, diğer taraftan sağlam asfaltı sökerek parke taş döşenip ışıklandırılan yollar. Uçan kuşa borçlu olan belediyenin hiç de gereği olmayan, kör duvara cepheli Alparslan heykeli... İşçi maaşlarını geçtik, memur maaşlarının bile ödenemediğini duyuyor, üzülüyoruz.

Bir işletme doğru yönetildiği takdirde içinde bulunduğu krizi aşabilir. Ancak Akçakoca Belediyesi’nde krizden çıkabilecek iradeyi göremiyoruz. Bu kadar borç yükü altında işçisine, memuruna maaş ödeyemeyen belediyenin bazı şirketlere hiç borcu olmadığı, paralarının tıkır tıkır yatırıldığını duyuyoruz. Hatta iflas noktasındaki belediyeden iki sene içinde milyoner olanlar bile varmış. Herkesin gözü önünde bu kadar dolap nasıl çevriliyor hayret verici. Kamu yönetimi de geçen haftaya kadar kulağının üzerine yatarak tüm olan biteni bizler gibi izlemeyi tercih ediyordu, lakin üst üste şikâyet dilekçeleri verilmeye başlandıktan sonra sanırım birilerini uyandırabilmeyi başardık.  Bu süreçte ÖNCÜ RTV’nin ve gazeteci Sadullah Ünsal’ın katkıları yadsınamaz.

Gördüğüm kadarıyla artık Akçakoca Belediyesi’nin elinden çıkan ne kadar usule aykırı iş varsa devlet de tepesine binecek. Sabah erken kalkanın beton dökebildiği, Zabıta Müdürlüğü’nün başkandan talimat almadığı hallerde gözünün içinde bile soksanız görevini yapmadığı ilçemizde günü geldiğinde görevi ihmal eden personeli bakalım başkanları kurtarabilecek mi?

Osmaniye Mahallesi Kayabaşı mevkiinden geçerken önüne çıkan ruhsatsız yapıya Zabıta tarafından zamanında tutanak tutulmamışsa onlar da suçludur ve günü geldiğinde hesabını verecekler elbette. Belediyenin Zabıta Müdürü “bana başkan talimat vermedi” diyerek kendini kurtaramaz fakat “biz tutanak tutmuştuk, yöneticilerimiz görevini yapmadı” diyorlarsa elbette onların bir kusuru olduğu düşünülemez. Bana kalırsa Akçakoca Belediyesi’ndeki yönetim boşluğu sadece başkanın değil çok kişinin başını ağrıtacak.

İlçemizde artık ikinci perde açıldı. Bu perdenin açılmasını sağlayan ilk olay, kuşkusuz Ak Parti grubunun 20 Nisan 2021 tarihinde belediye meclisi toplantısını terk etmesidir. İkinci olay ise önceki Başkan Cüneyt Yemenici’nin kısa süre önce yaptığı açıklamalardır. Ak Parti’nin belediye başkanına verdiği tolerans limitleri artık dolmuştur. Bundan sonra Okan Başkanın yanında MHP ilçe başkanı Mustafa Özensel de yok.

Gözler şimdi İl Başkanı ve MHP Genel Merkezi’ne çevrilmiş durumda. Tanıdığım kadarıyla, kitabını yazabilecek derecede siyaset sanatını bilen hatta yönetim tarzıyla birçok diplomata taş çıkaran Sayın Caboğlu’nun önümüzdeki günlerde sisteme yarar sağlamayan başkanlarına karşı ciddi bir dönüş yaparak yanlışa sahip çıkmaktan vazgeçeceğini, ama bir süreliğine de olsa eylemsiz kalarak gelişmeleri izlemeyi tercih edeceğini sanıyorum. Anladığım kadarıyla Sayın Caboğlu’nun da başkanına tanıdığı tolerans bitmiş durumda. MHP camiası içindeki yeri ve ağırlığından şüphe edilmesi mümkün olmayan bu kurt siyasetçinin nerede ne zaman ne söyleyeceğini tahmin edebilsek de, bir insanı nereye kadar sırtında taşıyacağını kestirebilmemiz çok zor.

Önümüzdeki günlerin, yerel siyasetteki ezberleri bozmak adına ve Akçakoca’nın başıbozuk düzenine artık bir son vermek adına sıra dışı olayları beraberinde getireceğine inanıyorum. Artık Akçakoca siyasetinde ve belediyesinde ikinci perde açılmıştır.

Yorumlar (3)
Aykut şanlı 1 hafta önce
Boş boş yazılar yazıp gözdağı vermeye çalışma sen değilmiydin çarşıda dayak yiyen sen değilmiydin mason uşaklığı yapan otur yerine işine bak.
Duzceli 1 hafta önce
Buraya ne kadar güzel yazmisssiniz tamam gelen yonetemiyor hic giden belediye başkanı bu kadar borcu nasıl ve niya yaptı onu sormuyorzunuz
Fındık 7 gün önce
Herşey bir kişiye yikilmaz.akcakocada kim nekadara haber yapıyor biliriz. Her haber parasına göre.tabi hiç hatası yok değil ama öncekilere laf yok adam ayırıyon okana yüklen. Önceden aklanan şeyleri neden yazmadın. Eee parasına göre yazılıyor..
açık