banner851

banner955

19.04.2022, 14:33 1839

AKIL VERMİŞ GİBİ OLMAYIM…

Son zamanlarda, haberlerde sık sık yer bulan ve emniyet güçlerini seferber eden şu hurda hırsızlığı konusunda birkaç kelime de ben yazayım istedim.  Bu yazdıklarımı, dikkate alanlar olursa, bunu lütfen akıl vermişim gibi algılamasınlar.

Son haftalarda, rögar kapağı, okus-pokus yöntemiyle kaldırım kenarındaki metal dubaların  getirilmesi,  inşaat malzemelerinin  buhar edilmesi ve vesaire, vesaire. Bu  asayiş olaylarını hep beraber haberlerde okuduk.   Emniyet güçleri bu işleri yapanların birçoğunu yakalayarak yasal işlem başlattı. Bazılarının da sanırım takibi yapılmakta.

SEKTÖRE HER GEÇEN GÜN YENİLERİ KATILIYOR

Son zamanlarda, başta, kağıt olmak üzere, plastik ve metal hurda toplama işinde yer alanların sayısı hızla artıyor. Kiminde elektrik motorlu, kiminde 4 teker bisiklet, kiminde tekerlekli, elden itmeli araç, kiminde at arabası, işi profesyonel hale getirenlerin ise motorlu araçlarla yaptığı bu hurda toplama işinden demek ki iyi para var. 

EKMEK PARASI İÇİN YAPANA NE ALA

Bu işi, düzgün yapıp ekmek parasını çıkaranlara saygı duymamak elde değil. İyi de; bazen de bazılarının münferit olarak yaptığı aşırma işi olmasa çok iyi olurdu.   Maalesef, son zamanda yürütme işinde artış dikkat çekmeye başladı.    Yani, şimdi emniyet güçleri bu durumda ne yapacak?  Akşam hava kararınca, sabah gün ağarıncaya kadar, hurda toplayanlar var.  Gündüz de her yer, her mahalle her sokakta,  hurda toplayan görmek mümkün.

İSMAİL BAYRAM DÖNEMİNDE UYGULAMAYA KOYULMUŞTU

Hurda aşırma işi ise bence en çok gece oluyor. Sanırım, konunun ilgilileri de bunun farkında. Düzce Eski Belediye Başkanı İsmail Bayram’ın döneminde, İl Güvenlik Kurulu iş birliğiyle bu konuda bazı önlemler getirilmişti. Çok da iyi olmuştu. Gün kararınca, ertesi günü gün ışığına kadar hurda toplamak yasaklanmıştı. Gün ışıdığında da trafiğin yoğun olduğu ana arterlere çıkmaları yasaklanmıştı.  Evlerinin önünde, bahçesinde, yada her hangi bir boş alanda ferdi olarak hurda biriktirmek de yasaktı.  Hurda satın alan esnafımıza da, İsmail Bayram’ın öncülüğünde yeni sanayi çarşısının arkasında arazi aldırılarak Hurdacılar Sitesi kurdurulmuştu.  Bilmem bu site şimdi ne durumda?  İsmail Bayram’dan sonra bu önlem ve tedbirlerin peşinin bırakıldığını gözlemlemiş durumdayım.  

İŞİNİZE KARIŞMAYIM AMA ÇOK İŞE YARAR ÇOK

Şimdi, İsmail Bayram’ın başkanlığı döneminde uygulanan bu önlemeler, yeniden tekrar masaya yatırılsa diyorum.   Hani, o zamanlar çok işe yaramıştı.   Hem asayişte işe yarar, hurdanın kontrol ve takibinde işe yarar,  hem çevre temizliğinde işe yarar. Kendi kendine hurda kablo yakma işine çare olur. Trafikte de oldukça önemli rahatlama olur.  

İşinize karışmak gibi olmasın ama; ben hatırlayım dedim.  Yetkili ve ilgililer siz de bir düşünün. İyi olur bence.

Yorumlar (4)
TUNÇ 1 ay önce
Çok ilginç ve önemli bir konuya temas etmişsiniz Harun bey. Yetkililer önlem almalı. Bu hayat şarlarında bu ve bunun gibi hadiseler sürpriz olmayacak bundan sonra.
MIGHTY 1 ay önce
Valla benim daha iyi bir çözümüm var.Müştecileri gönderin,doları düşürün,faizi sıfırlayın,milletin refah seviyesini arttırın.O zaman bakın bakalım kimse yürütme işlerini yapıyor mu?Ortadoğu olduk Ortadoğu.Bu asayiş olayları daha başlangıç.
Düzce 1 ay önce
Çok doğru çarşı içi ve ağa mahallesi her yeri hurdacı kaynıyor sözde hurdacilar sitede ama her yer hurdacı
Madur 1 ay önce
Bu ücretleri derhal mahalle aralarına girmeleri yasaklanmalı bıktık bu Suriyeli ve hurdacılar dan iki dakikalığına kapı önüne birşey bırakamıyoruz anında yürüyo
18
parçalı az bulutlu