AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, İl Genel Meclisi Başkanı Çiğdem Günal ve Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz ile birlikte, yatırım programları, projeler ve Düzce’nin çözüm bekleyen bazı sorunları için Ankara’ya çıkartma yaptı. Ankara temaslarında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan yatırım ve projeler konusunda destek alan AK Parti Düzce heyeti, şehre müjdeli haberlerle döndü.

“Çilimli ve Akçakoca ilçelerine birer tane çöp kamyonu kazandırdık”

Ankara temasları ile ilgili Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’a değerlendirmelerde bulunan Mustafa Keskin, “Tabii ki siyasette işlerin takibi, Düzce’nin sorunlarını çözebilmek için Bakanlık düzeyinde ziyaretlerde bulunabiliyoruz. Bununla ilgili hem Milletvekillerimiz hem de bizler tarafından bu konuların takibi yapılabiliyor. İl genel meclisi başkanımız, il yönetim kurulu üyesi bir arkadaşımız çevre ve şehirden sorumlu başkan yardımcısı arkadaşımız ve Çilimli belediye başkanımız ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’u ziyaret ettik. Bu ziyaret çerçevesinde Çilimli Belediyemize ve Akçakoca Belediyemize birer tane çöp kamyonu aldık.” diye konuştu.  

“Çilimli Millet Bahçesi projemiz başlıyor”

Çilimli ilçesine ilçeye yakışır bir Millet Bahçesi kazandırmak için çalışmaların başladığını dile getiren Keskin, şöyle konuştu:

“Çilimli Millet Bahçesi Projemiz başlıyor. Bununla ilgili prosedürler tamamlandı. İnşallah Çilimli’ye çok güzel bir Millet Bahçesi kazandıracağız. Bu projenin 2022 yılında bitmesi planlanıyor, inşallah. Sonrasında biliyorsunuz 6 Temmuz’da Düzce’de bir sel felaketi yaşanmıştı. Bu konu ile ilgili Çilimli’nin D-100 karayolu kısmı ve merkez ilçedeki Özel İdareye olan kısmından, fabrikaların kenarlarında ve evlerin kenarlarında zamanında, yapılmış yani 1960 yıllarda yapılmış bir kurutma kanalları vardı. Bu kanalların tıkalı olması nedeniyle özellikle D-100 karayolunun kenarındaki kısmında 60 yakın ev su altında kalmıştı. Bu drenajların yapımı ve projelendirilmesi konusunda, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’dan ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’dan destek aldık. Bu konuyu Devlet Su İşlerine ilettik. Dolayısıyla, buradaki kurutma kanalları ile ilgili proje hazırlanıyor. 15-20 güne kadar biter projesi. Daha sonrada hızlıca bunun ihalesi ile ilgili 25 – 30 milyonluk bir ödenek talep ettik. Bununla ilgilide çalışmalar devam ediyor. Diğer taraftan Özel İdaremize 300 tane büyük çöp konteynırı hibe olarak aldık. Bunları da çöp konteynırı ihtiyacı olan köylerimize dağıtacağız.”

“İl Özel İdaremiz mükemmel derecede çalışıyor”

Düzce İl Özel İdaresi’nin çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Keskin, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Aynı zamanda Enerji Bakanlığımızdan 300 ton bir bütüm aldık. Bununla ilgili İl Özel İdaremiz mükemmel bir derecede çalışıyor, özellikle asfalt ve beton yol konusunda. Biz de sürekli sahadayız teşkilat olarak. Hem merkez ilçe hem de ilçelerimizde bütün köyleri gezmeye çalışıyoruz. Köylerimizde yol konusunda hiçbir eksiklik olmaması için il genel meclis üyelerimiz ve bizler, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Düzce’de İl Özel İdaresi olarak ciddi anlamda bir yol yapıyoruz. Örnek vermem gerekirse, hiç akıllarında, hayallerinde olmayan, buraya asfalt gelmez diyen köylerde, yollar asfaltlanıyor. Bu köyler şimdi asfalt yüzü görüyor. Bu çok önemli bir başarı. Biz hangi köyün neye ihtiyacı olduğunu gayet iyi biliyoruz. Önemli olan önce grup yolları, ana yollar, sonra da mahalle yolları diye biz gruplandırmıştık ve 2024 yerel seçimlerine kadar, biz bitirecektik. Bu çerçevede çalışmalarımız hızla sürüyor. O bakımdan bu hibeler önemli bizim için.”

“Düzce’nin hava kirliliği sorununu çözmek için Bakan Kurum’dan destek aldık”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile yaptıkları görüşmede, Düzce’nin hava kirliliği sorununu masaya yatırdıklarını, Kurum’un bu konuda farklı proje ve yatırımlarla Düzce’ye destek vereceği yönünde söz aldıklarını anlatan Keskin, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’la Düzce’nin hava kirliliğini konuştuk. Hava kirliliği noktasında alınacak önlemleri ve çalışmaları masaya yatırdık. Bu konuda biliyorsunuz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan tespit cihazlarımız geldi. Bu cihazların ölçümünde, yüzde 40 trafikten kaynaklanan, araçların egzozlarından kaynaklanan hava kirliği, yüzde 30 ısınma kaynaklı, yüzde 30’da sanayi tesislerinden kaynaklı hava kirliliği. Bununla ilgili olarak da, özellikle araçlardan kaynaklanan Türkiye’de bir sistem var; ‘Egzoz Emisyonu Ölçüm Takip Sistemi’ diye. Bu sistem plakalardan, egzoz emisyon muayenesi olmayan araçları tespit ediyor. Bununla ilgili Türkiye’de Ankara pilot bölge seçilmişti. Biz bunun içine Düzce’yi de katmak için Bakan Beyden söz aldık. Trafikte bu egzoz emisyon muayenesi yaptırmayan araçların tespiti konusunda çok yarar sağlayacak sistem. Çünkü Düzce’de araç sayısı hızla artıyor. Düzce’de bir çok ilin geçiş ağı olduğu için egzoz gazlarının ürettiği salınımlar gerçekten tehlikeli boyutlara ulaşıyor.” şeklinde konuştu.

“Dar gelirli vatandaşlarımızın ısınma sorununu ortadan kaldıracağız”

Isınma kaynaklı hava kirliliği sorununu ortadan kaldırmak için ve dar gelirli vatandaşların ısınma maliyetlerini en aza indirmek için bir proje hazırlanacağını aktaran Keskin, bu konu ile ilgili şunlardan bahsetti:

“Isınmadan kaynaklı hava kirliliği ile ilgili de, biz özellikle dar gelirli vatandaşlarımıza bir proje yapıyoruz şu anda. Bu konu ile ilgili belediyemi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yaklaşık 6 milyon liralık bir yatırımı var. Bununla ilgili de çevreye zarar vermeyen bir ısınma sistemi ile ilgili çalışılıyor şu anda. Bu doğalgazla da olabilir veya başka bir sistemle de olabilir. Perşembe günü inşallah bu proje ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir heyet gelecek inşallah ve hemen kararı verecekler. Dar gelirli vatandaşlarımızın ısınmaları için 6 milyon liralık proje ile ilgili çalışacaklar. Bu proje faaliyete geçer geçmez de Çevre ve Şehircilik Bakanımız Düzce’ye gelerek, bu projeyi tanıtacak. Şunu herkes bilmeli, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, hava kirliliği ile ilgili sürekli Organize Sanayi Bölgelerinde bulunan fabrikalarda ve dışında kalan fabrikalarda sürekli denetim yapıyor. Havayı kirleten fabrikalara da cezalar söz konusu. İnşallah Düzce’nin coğrafi konumundan da kaynaklanan bu hava kirliliği ile ilgili devlet olarak d böyle bir çözüm bulacağız inşallah.”

“Sel felaketinden etkilenen çiftçilerin hesaplarına bu hafta içinde para yatacak”

6 Temmuz’da yaşanan sel felaketinde zarar gören çiftçilerin hesaplarına bu hafta içinde para yatacağı müjdesini veren Keskin, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“6 Temmuz’da Düzce’de meydana gelen sel felaketinde tarım alanlarında oluşan zarardan dolayı da, bu hafta inşallah Tarım Bakanlığımızın 1 Milyon TL civarındaki bir ödeneği de çiftçilerimizin hesaplarına geçecek. Yine tarım ile ilgili olarak biliyorsunuz Düzce’de çeltik üretimini arttırmak amacıyla bir takım girişimlerimiz var. Burada çeltik üreticilerimize 450 bin TL’lik bir kurutma cihazı hibe almıştık. Cihazımız geldi, bu hafta kuruluyor inşallah. Aşağı yukarı 10-15 gün içerisinde de çeltik hasadı başlayacak Düzce’de. Kurutma cihazı ile birlikte çeltik üreticilerimizin en büyük sorunu da kalkmış olacak böylelikle. Kurutma cihazını da Kalıcı Konutlar Bağlantı Yolu üzerinde bulunan İl Özel İdaresi’nin şantiyesine kuracağız inşallah.”

“İçme suyu problemi ile ilgili 10 milyon TL’lik ödenek aldık”

Ankara temasları sırasında, Düzce merkez ve ilçelere bağlı köylerde yaşanan su problemi ile ilgili 10 milyon liralık ödenek aldıklarını açıklayan Keskin, “Düzce’deki köylerde, içme suyu ile ilgili bir problem var. Bunu Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a çok teşekkür ediyorum; 10 milyonluk bir ödenek aldık. Bunun ihale süreci ile ilgili hazırlığı devam ediyor. Kısa süre içerisinde de Düzce Merkez ve ilçelerdeki köylerde içme suyu ile ilgili ihaleler yapılıp, bu sene inşallah isale ve altyapı çalışmaları bitmiş olacak. Çocuklarımızın köylerde sporla ilgilenmeleri için Gençlik ve Spor Bakanlığından 100 tane basketbol potası hibe almıştık. Bununla ilgili ödenek çıktı. Çeşitli köylerde bunların kurulumları gerçekleştirilecek. Bu çalışmalar da 1 ay içerisinde tamamlanacak inşallah.” şeklinde konuştu.

“Düzce’de yurt sorunu yok, öğrencilerimiz gönül rahatlığı ile Düzce’ye gelebilir”

Son olarak Düzce’de üniversite öğrencilerine yönelik barınma sorununun olmadığının altını çizen Keskin, “Son günlerde Düzce’de yurt sıkıntısı varmış gibi bir algı var. Pandemiden kaynaklı, özellikle çocuklar üniversiteye gidemedi. Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler nedeniyle, bir yoğunluk meydana geldi. Burada Düzce olarak konuşmamamız gerekirse, özellikle kız öğrencilerimizde hiçbir sıkıntı yok. Başvuran ve yedekte kalan öğrencilerimizin yüzde 98’i yerleşmiş vaziyette. Biz, hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmayacakmış gibi Düzce’de yeterli sayıda yurdumuz var ve kapasitemiz yeterli. Özellikle Belediyelerimiz de bu işin içinde. Burayı kazanan öğrencilerimizin içi rahat olsun.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI