Sağlık Bakanlığı, son yaptırdığı aşının üzerinden 6 ay geçenler için yeni hatırlatma dozu randevularını e-Nabız sistemine tanımladı.

Bu doğrultuda temmuz ayının ilk haftaları itibariyle Düzce’deki belirlenen sağlık kuruluşlarında hatırlatma dozu uygulaması başladı. Ancak bu hizmetin ilçelerde hafta sonu verilmemesi çalışan vatandaşların izin alamaması yüzünden ya beklemesine ya da aşı için Düzce merkeze gelmek zorunda kalmasına yol açtı.

Bu duruma tepki gösteren Düzceliler, Öncü Haber’in sosyal medya ve internet sitesi üzerinden serzenişlerini dile getirdi.

“Düzce merkezde hafta sonu dahil aşı yapılırken ilçelerde neden yapılmıyor?”

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’a seslenen vatandaşlar, “Sayın Yılmaz, işin ne kadar ciddi olduğunu biliyoruz ancak ilçelerde hatırlatma dozu neden geç başlıyor? Hadi öyle-böyle hafta içi başladı dendi 2 gün oldu hafta sonu geldi deniyor, Düzce merkezde hafta sonu dahil aşı yapılırken ilçelerde neden yapılmıyor? Vatandaş neden Düzce'ye gitmek zorunda bırakılıyor? Özellikle tekstil işinde çalışanlara izin verilmiyor, hep mesai sonrası özel işlerimizi yapmak zorundayız, mesai sonrası ve hafta sonları aşılama ilçelerimizde de olursa bu durumda olanlara çok büyük iyilik ve hizmet etmiş olursunuz.” ifadelerini kullandı.

Öncü aracılığıyla seslerine kulak verilmesini isteyen ilçelerde yaşayan vatandaşların talepleri karşılık buldu. Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’ın talimatıyla yapılan planlama sonucunda, ilçelerdeki sağlık kuruluşlarında hafta sonu aşı uygulaması bu haftadan itibaren başlayacak.

Öte yandan son aşısının üzerinden 6 ay geçen kişiler, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevularını alarak Kovid-19'a karşı hatırlatma dozlarını yaptırabilecek. Hatırlatma dozu için TURKOVAC, Sinovac veya BioNTech aşılarından biri tercih edilebilecek.