banner851

banner955

Bursa'da Grizu Patlaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında meydana gelen göçük sonrası mahsur kalan 19 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Asayiş 11.12.2009, 09:25
139
Bursa'da Grizu Patlaması

DETAYLAR FOTO GALERİDE

Dinçer, patlamanın etkisiyle ocaktaki tahkimatın tamamen çöktüğünü belirterek, o nedenle çalışmaların temkinli bir şekilde sürdürüldüğünü bildirdi.

Bakan Ömer Dinçer, ''Sanıyorum işçi arkadaşlarımızın bulundukları yerden çıkartılması geç zamanlara kadar sürecek. Uzman ekipler çalışmalarını sürdürüyor. Zonguldak'tan gelen ekip de çalışmalarını sürdürüyor'' diye konuştu.

Kurtarma çalışmalarını yerinde görmek için dün gece bölgeye gelen Dinçer, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğünü belirtti.

Patlamanın nedeninin henüz belli olmadığını ifade eden Dinçer, ''Bilirkişi raporu sonrası patlamanın neden kaynaklandığını daha iyi anlayacağız'' diye konuştu.
Bir gazetecinin, ''İşçilerden tamamen umut kesildi mi?'' yönündeki sorusuna Dinçer, ''Evet, maalesef görünen o ki yaşamlarını yitirdiler'' yanıtını verdi.
Bakan Dinçer, ''Ölen işçilerin ailelerine ne zaman haber verilecek?'' yönündeki bir soruyu ise, ''Zaten birçoğunun ailesi burada'' diye yanıtladı.
''Bu işletme mayıs ayında denetimden geçmiş ve eksiklerini aralık ayına kadar tamamlanması için süre verilmiş. Bu doğru mu?'' yönündeki soru üzerine ise Dinçer, ''Bu konuyla ilgili net bilgim yok. Umarım eksiklerini gidermiştir'' dedi.
Bakan Dinçer, ''Ocakta gazla ilgili uyarı sistemi var mıymış?'' yönündeki soruyu da, ''Evet, varmış'' diye yanıtladı.

KİMLİKLERİ BELİRLENDİ
Maden ocağında mahsur kalan 19 işçinin isimleri şöyle:
Şenol Kurt, Ali Kazan, İzzet Kuşoğlu, Murat Aydın, Emir Ali Turhan, Murat Hanay, Mehmet Banbal, Seyit Ali Akduman, Mehmet Kuşoğlu, Yusuf Karaca, Erol Boran, Yunis Arçiçek, Ramazan Baştepe, Ertuğrul Demiray, Yahya Arabozan, Erol İkiz, Muammer Aktaş, Ahmet Çetin ve Mehmet Çetin.

GÖÇÜK DİNAMİT PATLATILMASI SONRASI OLMUŞ
Bursa Valisi Şahabettin Harput, Mustafakemalpaşa ilçesinde maden ocağındaki göçüğün, bir dinamit patlatılmasının akabinde meydana geldiğini söyledi.
Harput, dün akşam saat 19.30 sıralarında meydana gelen olaya ilk olarak firmanın kendi kurtarma ekiplerinin müdahale ettiğini, sonrasında Sivil Savunma Müdürlüğü, AKUT, Kütahya, Balıkesir Dursunbey ve Manisa Soma'dan gelen ekiplerin kurtarma çalışmalarına dahil olduğunu bildirdi.

Harput, ''Ocakta yapılan çalışma sırasında bir dinamit patlatılmasının akabinde malum göçük meydana gelmiş. Olayın meydana geldiği yer de 220 ila 250 metre derinlikte'' dedi.

JANDARMA GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI
Olayın ardından bölgeye ulaşan jandarma ekipleri, ocağın bulunduğu alana giden 3 ayrı noktada giriş-çıkışları kontrol altında tutuyor. Ekipler, arama-kurtarma, itfaiye, ambulans ve resmi plakalı araçların dışında bölgeye girişlere izin vermiyor.

Yorumlar (0)
15
açık