banner851

banner614

GENELGE YAYINLANDI

banner619

Emniyet Genel Müdürlüğü, vatandaşlardan gelen yoğun şikayet üzerine “trafikte tehlike oluşturuyor” gerekçesiyle modifiye araçların trafikten men edilmesi kararını aldı.

banner846
Asayiş 06.07.2014, 11:38
239
GENELGE YAYINLANDI
banner844

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), son dönemde tüm ülke genelinde olduğu gibi Düzce’de de trafikte sıkça rastladığımız duman ve gürültüsü nedeniyle bazı kesimin tepkisini toplayan modifiye araçları trafikten men kararı aldı ve bu araçların görüldüğü yerde trafikten çekilmesi için talimat verdi,


DUMAN VE GÜRÜLTÜ


Emniyet Genel Müdürlüğü, alınan karar için, yürürlükteki trafik mevzuatına aykırı olarak kullanılan modifiye araçların trafikte tehlike oluşturdukları gerekçesini gösterdi.


EGM, konuyla ilgili genelge yayınladı ve genelgede modifiye araç sürücülerinin bu tür araçları çevredekileri rahatsız edecek biçimde duman ya da gürültü çıkararak kullandıklarını vurgulandı ve bu tür araçları kullanan sürücülerin seyir halindeyken hız, şerit takibi ile şerit değiştirme ve kırmızı ışıkta geçme gibi trafik ihlalleri yaptıkları belirtildi. Genelgeyle ayrıca modifiye araçların genellikle kullandığı yollarda sıklıkla denetimlerin yapılacağı de bildirildi.EGM’nin özel genelgesinde yapılacak denetimlerde uygulanacak esaslar şöyle açıklandı:* Eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira para cezası ve 20 ceza puanı ile cezalandırılır. Araçtaki değişiklikler kanuna, mevzuata uygun hale getirilene kadar araç trafikten men edilir.


* Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahatını bozacak şekilde kullanan sürücüler 80 lira para ve 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Cihazlar araçtan sökülür.


* Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bilgilendirmeyen sürücüler 80 lira para cezası ve 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Yapılan değişiklik belgeleri üzerine işleninceye kadar araç trafikten men edilir.

Yayınlanan genelgede, denetimlerin ‘süreklilik’ gösterecek biçimde devam ettirilmesi ve modifiye araçlara yönelik yapılacak denetimlerin ‘önemle’ takip edilmesi istendi.

 

 

Haber;E.Tınaz

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)