banner851

banner614

YARGITAY’DAN 'RADAR' KARARI

banner619

Yargıtay’dan radardan canı yanmış sürücülere müjdeli haber geldi. Uyarıcı levha olmadan trafikte radarla hız kontrolü yapılamayacağına hükmetti.

banner846
Asayiş 31.07.2014, 12:03
314
YARGITAY’DAN 'RADAR' KARARI
banner844

 

 

 

 

 

“Uyarısız radarla hız kontrolü olmaz"

 

Saatte 50 kilometre hızla gidilmesi gereken yerden 71 kilometre hızla geçen ve 34 lira ceza kesilen Fırat Aydın, emsal bir kararın çıkmasına neden oldu. Radarla hız kontrolü yapıldığı şeklinde herhangi bir uyarı levhası olmayan bir yerden geçerken 71 kilometre hız yapan Aydın, para cezasının iptali için dava açtı. Mahkeme, Aydın’a kesilen cezanın iptaline karar verdi. Karar, itiraz olmayınca kesinleşti.


‘TUZAK SAYILIR’


Ancak Adalet Bakanlığı kanun yararına bozma yoluna gitti. Yargıtay 7. Ceza Dairesi, trafik cezasına yapılan itirazla ilgili verdiği kararda, “Uyarıcı levha olmadan radarla hız kontrolü yapılamaz” dedi. Kararda, uyarıcı levha olmamasının tuzak kurulduğu anlamına geldiği belirtilerek şu görüşlere yer verildi: “Öncelikle kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yapılması gereken trafik denetimlerini, yol kullanıcılarına ceza vermek amacıyla bilgilendirme yapmadan kural ihlali yapmasını beklemek, trafik kurallarının konuluş amacına uygun olmadığı gibi araç sürücülerine tuzak kurulması anlamına gelecektir ki bu durum, çağdaş hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmaz ve kabul edilemez.”

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
24°
kapalı