banner851

banner614

YİNE ARAÇ YANGINI

Son günlerde LPG’li araç yangınlarında gözle görülür artış yaşanmaya başladı. Aniden alev alan araç yangınlarına facialar kıl payı atlatılıyor ancak artan araç yangınları ile birlikte LPG’li araçlardan "Gaz Sızdırmazlık Raporu" istenmemesi yeniden gündeme geldi. Düzce’de son günlerde artan LPG’li araç yangınlarından biri Camikebir mahallesinde meydana geldi.

banner619
Asayiş 13.09.2012, 11:21
277
YİNE ARAÇ YANGINI

Dün akşam saatlerinde meydana gelen araç yangını büyümeden söndürüldü. Alınan bilgiye göre; Saat 20:00 sıralarında Camikebir Mahallesi valilik yanındaki sokakta seyir halindeki Yüksel Çelik idaresindeki 81 AY 510 plakalı otomobil motor kısmından alev alarak yanmaya başladı. Aracını sağa çekerek yangın tüpüyle müdahale eden araç sürücünün çabaları yetersiz kalınca Düzce Belediyesi İtfaiye Ekiplerine haber verildi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, aracın LPG’li olması nedeniyle patlama olasılığına karşın aracın LPG vanası kapattı. Kısa sürede söndürülen yangın sonrası araçta maddi hasar meydana geldi.
Keyfiyete yol açtı

İlgililer, LPG’li araç yangınlarındaki artışı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 19.12.2011 tarihli Genelgesine bağlarken, genelge ile araç muayene istasyonlarında (LPG ve CNG takılı araçlar için en geç bir ay önceki tarihe ait "Gaz Sızdırmazlık Raporu") aranması zorunluluğu kaldırılmış, gaz sızdırmazlık raporu bulunmaması"ağır kusur"dan "hafif kusur"a dönüştürülmüştü. Bu durumun  LPG’li araç kullanıcılarının “keyfiyetine” yol açtığını ve 2012 yılı Ocak ayı başından itibaren gaz sızdırmazlık testlerinde ciddi bir düşüş gerçekleştiğini söyleyen ilgililer, bu durumun tehlikenin en büyük işareti sayılması ve derhal uygulamanın gözden geçirilmesi gerektiğini belirttiler.

Haber; İ. KELEŞ

banner844
Yorumlar (0)