banner851

banner614

1 HEKTARLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ

Komşu il Bolu'nun Kıbrıscık ilçesinde çıkan orman yangınında 1 hektarlık alan zarar gördü. Diğer taraftan yangın riski nedeniyle il genelinde girişe yasaklanan ormanlarda jandarma kuş uçurtmuyor.

banner619
Asayiş 23.08.2021, 15:10 23.08.2021, 16:34
2585

İlçeye bağlı Çökeler Köyü yaylası çevresinde bulunan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Yangını fark eden yayla sakinlerinin ihbarı üzerine bölgeye, Kıbrıscık, Seben ve Aladağ orman işletme müdürlüklerine bağlı arazözler ile Seben ve Kıbrıscık belediyelerine bağlı itfaiye ekipleri sevk edildi.

Olay yerine gelen ekiplerin yaklaşık 3 saatlik çalışması sonucunda yangın kontrol altına alındı.

Soğutma çalışması devam eden yangın nedeniyle yaklaşık 1 hektarlık ormanlık alan zarar gördü.

Bolu'da yangın riski nedeniyle girişe yasaklanan ormanlarda jandarma kuş uçurtmuyor

Öte yandan Bolu'da, Valilik tarafından yangın riski olduğu için giriş yasağı getirilen ormanlarda jandarmanın denetimleri sürüyor.

Girişe yasaklanan ormanlarda kuş uçurtulmuyor

Öte yandan il genelinde olası yangınların önüne geçmek için Bolu Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tedbirlerini artırdı.

Tabiat parkı ve mili parklar başta olmak üzere yoğun olarak piknik yapılan Aladağlar ve Sarıalan bölgelerinde denetimler sıklaştırıldı.

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ile iş birliği halinde bölgeyi kontrol eden ekipler, orman içinde bulunan kişileri uyarıyor. Ayrıca ormanlık alanlara giden yolların üzerinde kontrol noktası oluşturan jandarma ekipleri, durdurdukları araç sürücülerine konuyla ilgili uyarılarda bulunuyor.

Diğer taraftan, jandarma timleri tarafından yaya ve araçlı devriyelerin yanı sıra vatandaşlar sesli drone ile ateş, tüp ve mangal yakılmaması konusunda ikaz ediliyor. İkazlara uymayanlara ise idari yaptırım uygulanıyor.

Bolu ve ilçelerindeki ormanlarda alınan geniş kapsamlı tedbirler 15 Eylül'e kadar sürdürülecek. (AA)

banner844
Yorumlar (0)