banner851

banner955

2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI…

Düzce İl Jandarma komutanlığı ekipleri, bu kez tarihi eser kaçaklarının peşindeydi. Paha biçilemeyen onlarca eser, jandarma ekiplerinin başarılı operasyonu ile ele geçirildi. Düzenlenen operasyonda 2 kişi gözaltına alındı. Tarihi eserler arasında ise İstanbul Rum Ortodoks Kilisesinden çalınan 322 yıllık İncil bulunuyor.

Asayiş 06.07.2022, 23:31 07.07.2022, 17:38
6169
banner986

Düzce İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, Düzce’de başarılı bir tarihi eser kaçaklığı operasyonuna imza attı. Aldıkları bir istihbaratı değerlendiren Jandarma Asayiş Timleri, ellerinde bulunan paha biçilemeyen tarihi eserleri satmaya çalışan S.Ç ve L.R isimli iki şahsın işyerine operasyon düzenledi.

Düzenlenen operasyonda aralarında üzerinde hac simgesi bulunan 1863 yılı basımı İstanbul Ortodoks Kilisesinden çalınan İncil ile farklı dönemlere ait 52 adet baykuş desenli madeni gümüş para, 3 adet farklı renk ve ebatlarda bakır tabak,  1 adet bakır bakraç,  1 adet hayvan figürlü kül tablası, 2 adet farklı ebatlarda tunç mühür, 1 adet bakır vazo, 4 adet değişik figürlerde farklı ebatlarda taş heykel, 30 adet farklı ebat ve renklerde taş, 5 adet farklı motif ve renklerde gümüş kolye, 1 adet kahve renkli cam vazo, 1 adet bej renkli üzerinde motifler bulunan yuvarlak taş yazıt, 50  adet madeni para, 1 adet gümüş yüzük, 1 adet üzerinde Arapça Yazılar bulunan tarihi eser nitelikli Zülfikar Kılıcı  ele geçirildi.

Janrdamanın operasyonunda S.Ç ve L.R isimli iki şahıs gözaltına alınırken, ele geçirilen çok sayıda tarihi esere ise Konuralp Müze Müdürlüğüne teslim edilmek üzere el konuldu.

Yapılan incelemelerde ele geçirilen tarihi eserlere paha biçilemediği öğrenildi.

Gözaltına alınan 2 şahsın yarın Düzce Adliyesi’ne sevk edileceği bildirildi.

Yorumlar (3)
Kolaylaştırmak gerekir 1 ay önce
Yani adamları aslında tebrik etmek gerekiyor, Tarih ve hazine toprağın altında gizli kalacağına gün yüzüne çıkartmışlar. Aslında bu işi yapanlara kolaylık sağlansa hem onlar hem devlet, hemde toprak altındaki tarihi çıkartarak faydalı hale getirmek daha iyi olur, insanlarda gayri meşru olarak değilde kanunen gönül rahatlığıyla bu işi daha iyi, daha çok ve çabuk olarak insanlığa kazandırmalı. Bu işi yapanlarda kaçak iş yaparak ceza yiyeceklerine severek faydalı bir iş yapmış olmazlar mı. Mevcut yasal izinlerin zorluğu buna zorluyor insanları.
osman 1 ay önce
böyle değerli şeyler böyle rahmanilerin eline geçiyor,ayakkabısını bağlayamayan adam be anlar tarihi eserden,,meteliksiz adamlara söylersen bende var diye,,böyle olursun sünepe şey...
Millet 1 ay önce
Millet evden söktüğü parkeyi ikinci el sitelerinde satmaya çalışıyor. Kadınlar, yarın birgün biryerde laZım olur diye sakladığı ayakkabısını satıyor. Markette satın aldığı kilim ile tavuğu takas/iade eden kadın vatandaş gördüm.!! Daha 100 tane örnek sayabiliriz.asil TÜRK milletini ekonomik krizlerle rezil edenlere selam olsun. Yayınla lütfen öncü. Seçim var ALLAH BÜYÜK.
21
kapalı