banner851

banner955

29 SANIĞIN 15 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

FETÖ/PDY ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle KHK ile kapatılan DÜSİAD yöneticisi ve üyelerinin aralarında bulunduğu 5'i tutuklu, 52 sanığın yargılandığı davanın mütalaasında, 5 firari sanığın dosyalarının ayrılması, "İsmail'in Yeri" et restoranlarının sahibi İsmail Çolak ile 29 sanığın "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6'şar aydan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Asayiş 22.01.2019, 14:25 23.01.2019, 18:49
4864
banner1032

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Düzceli Sanayici ve İşadamları Derneği (DÜSİAD) yöneticisi ve üyelerinin aralarında bulunduğu, 5'i tutuklu 52 sanığın yargılandığı davada cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı.
Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, aralarında "İsmail'in Yeri" et lokantalarının sahibi İsmail Çolak'ın da bulunduğu tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin görüşüldüğü ara değerlendirmede, tutuklu sanıklar İ.B. ve S.K'nin yurt dışına çıkış yasağıyla tahliye edildiğini belirtti. 
Sanıklar hakkında bazı eksik belgelerin mahkemeye ulaştığını aktaran Mahkeme Başkanı, 15 Temmuz darbe girişiminden 6 ay önce yurt dışına çıkan ve geçen günlerde emniyete teslim olan "İsmail'in Yeri" et lokantalarının sahibi İsmail Çolak'a, Bank Asya'daki hesap hareketlerini sordu. 

Çolak, "Hesaplarımda herhangi bir ilginç durum yok. Ben lokanta sahibi insanım, normal alışverişlerimden dolayı yapılan para transferleridir. Bu hesaplardaki hareketler çok büyük meblağ da değildir." diye konuştu. 

Diğer tutuklu ve tutuksuz sanıkların savunmasının ardından cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. 

Savcı, firari sanıklar Eyüp Çakır, Fisun Çelik, İbrahim Çelik, Murat Güner ve Samet Yılmaz'ın dosyalarının ayrılmasını, İsmail Çolak ile 29 sanığın "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6'şar aydan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Aralarında Çolak'ın da bulunduğu 17 sanığın etkin pişmanlık hükümlerinden faydalandırılmasını talep etti.

Heyet, sanıkların esas hakkındaki savunmaları için duruşmaya yaklaşık 2 saat ara verdi. 

İddianameden
Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, DÜSİAD çatısı altında örgüt faaliyetleri yürütüldüğüne yer veriliyor.

İddianamede, 52 sanık hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgüte finansal destek sağlamak" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak" suçlamalarıyla 15'er yıl hapis cezası talep ediliyor. (AA)


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

banner844
Yorumlar (17)
İstanbul 4 yıl önce
Biraz akıllı olmaya davet ediyorum herkesi, sıradan esnafın mı darbeden haberi vardı, bu kadar zekice hareket eden örgüt mü ismail çolağa (ilkokul mezunu, köfte satan bir adam) darbe bilgisini verdi, vicdan yoksunu olmuş düzce halkı,
İlker 4 yıl önce
Oyun içinde oyun yazıklar olsun o şehitlerin hesabı kimden sorulacak
Kamil 2 4 yıl önce
Eğer bu darbenin yapılacağını zerre biliyorlardıysa ve buna alet oldularsa (zahiren olmuş görünüyorlar) hakkımı helal etmiyorum şahsım adına . 18 - 20 yaşında çocuk değil bunlar feleğin çemberinden geçen insanlar .diğerine toy dersin geçersin . Birde bazıları fetönün müsteri potansiyelinden nemalanmak için onlara şirin gözüktüler. Allah rızası için yapıyoruz edasıyla yaklaştılar. İlahi adalet Allah için yapmazsan ... Allah rızası için yapan ama aldanan gerçeği görenleri tenzih ederim...
Alperen 4 yıl önce
Devlet onlari bulsun cezalandirsin.Bu insanlarmi tank surdu ucak kullandi,kullananlarin komutanlari terfi aldi keyfini suruyor gariban vatandaslar surunduruluyor artik Uyanalim...
alperen kodlu kişi/ye 4 yıl önce
Kraldan çok kralcı olma adamlar 15 temmuz sonrası kaçmış korkudan..kendileri bile kabul ediyor fetöcü ve vatan haini olduklarını..sen de övüyorsun..ne olduğun belli yorma kendini..anladık biz..
Alperen 4 yıl önce
Kardesim bu insanlar Duzceyi kalkindirmaktan baska bir isleri yoktu.Hepsi de durust insanlar varmi hirsizlik yolsuzluk helalinden alinterleriyle ticaret yapiyorlardi hepimiz severek ve guvenerek alis veris yapiyorduk.
Sucu kim islemisse
Kamil 4 yıl önce
sucsuzsan hemen gelir benim alakam yok der yada bir bok yedik seriatın kestiği parmak acımaz derdin .devlette ona göre muamele ederdi sen kaç ha bugün ha yarın ele geçirece diye umutla bekle olmayıncada gel safa yat yemezler. İş Ekmek vermişler doğrudur. Ama ülkenin ekonomisinin bozulma sebelerinden biri de destekledikleri darbe yüzündendir. ve sayelerinde birçok insan işsiz kalmıştır. Aile de kavga varsa huzur yoktur.T:C ailesinin söz dinlemeyen düşmanla işbirliğ yapan evlatlarıdır aklayamazsın
İsmail 4 yıl önce
İsmail çolak kaçtı kaçtı geldi etkin pişman ve beraat istendi işe bak walla nası iş bu iş
Kemal 4 yıl önce
İçerde kimse kaldı mı ya
Kaynaşlı lı 4 yıl önce
Sayın etçi o mahkeme seni serbest bırakırsa Kaynaşlı ya gelme bence Kaynaşlı senden tiksiniyor sıfatsız suratsız seni imanın arkasına sığınıp insanlarımıza kıydırdın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
parçalı bulutlu