banner851

banner614

ANNE VE BABALAR DİKKAT

Özellikle çocuklara yönelik cinsel istismarları ve çocukların kaçırılması haberlerini aldığımız şu günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’nden büyük görevin düştüğü anne ve babalara önemli uyarılar geldi.

banner619
Asayiş 04.07.2018, 10:42 05.07.2018, 11:51
7725

Türkiye, güzel çocuklarına ağılıyor. Katledilen, istismara uğrayan, kaçırılan, kaybolan çocukların kötü haberleri ile kahrolduğumuz şu günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu.

Çocukların korunması anlamında en büyük görev anne-babalara düşerken çocukların da kendilerini koruyabilmelerinin büyük önem teşkil ettiği belirtilen paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

1- Çocuğunuzun tanımadığı kişilerle fiziksel temas kurmasına izin vermeyin.
2- Tanımadığı kişilerden uzak durmasını söyleyin.
3- Tanımadığı bir kişi tarafından vücuduna dokunulduğunda çocuğunuza nasıl tepki vermesi gerektiğini öğretin.
4- İnternet ortamında görüştüğü kişilere dikkat edin.
5- Çocuğunuzun adını her yere yazmayın. Çocuğunuzun fotoğraflarını ismiyle birlikte sürekli sosyal medyada paylaşmayın
6- Telefon numaranızı ve acil ihbar hatlarını ( 155- 156- 11) ezberletin.
7- Çocuğunuzun tanımadığı kişilerin arabalarından uzak durmasın gerektiğini ve gelebilecek tehlikelere karşı arabanın gittiği yönün tersi istikametinde koşmasını öğretin.
8- Çocuğunuz kaybolduğunda güvenlik güçlerinden yardım istemesi gerektiğini öğretin.
9- Çocuğunuz için acil durumlar karşısında gizli bir koda icat ederek " anne ve babamın adı ne?, aile şifremizi söyle?" diye sormasını isteyin.
10- GPS sayesinde ve çeşitli mobil konum uygulamaları ile çocuğunuzun nerede olduğunu öğrenin ve şarjının ne kadar kaldığını takip edin.
11- Kendini tehlikede hissettiği anda "Ben onu tanımıyorum!" diye bağırmayı öğretin.
12- Tanımadığı kişilerle asansöre binmemesi gerektiğini söyleyin.
 

Haber: H.GÜRSOY

Yorumlar (7)
Yanlış 3 yıl önce
Çocukları allayıp pullayıp süsleyip koyuyoruz sosyal ağa.herkes kimin nerde olduğunu ne yaptığını ne yiyip içip nerelerde gezdiğini hayatımdaki olup biteni özelini döküyo ortalığa.başkasına hava atıcaz diye kendi hayatımızı bitiriyoruz.sonra aldatmacalar kaçırıp kovalamacalar.aile hayatına en büyük zararı veriyoruz.çocuk hangi okula gidiyo hangi evde yaşıyo herşeyden kendimiz haberdar ediyoruz hemde hiç çekinmeden ad soyad açıkadres ile
anne 3 yıl önce
once Allaha snr anne baba olarak cocuklarim ve bir cok cocuklarin guvenligi icin gozumuz acik hepimiz birlik icinde olup koruyup kollamak en buyuk isimiz olsun lutfen evlat acisi kadar buyuk bir aci yok Allah kimseyi evlatsiz birakmasin
Düzce 3 yıl önce
09KT varmis bir tanede
Bİr anne 3 yıl önce
Sadece tanımadığımız kişilerden gelmiyor ki zarar asıl en yakın en sevdiklerimizden geliyor asıl bunu nasıl ögretmeliyiz peki kime nasıl güvenmeliz
Ebeveyn 3 yıl önce
Bu araç işi gerçek mi ?
Tedbir 3 yıl önce
Bu tür yorumlar kişileri dikkate yöneltir .Rabbim çocuklarımızı korusun...
Ali Ekrem 3 yıl önce
09 ABJ 39 plakalı bir araç Düzcedeymis ve çocuk kaçırıyor diye sosyal medyada yazılıyor. Güvenlik görevlilerinin haberi yok ama her ne hikmetse sosyal medyayı kullanan insanlar MİT gibi..