banner851

banner614

BU NASIL HOCA?

Sakarya'da bir Kuran Kursu'nda görevli hocanın küçük bir çocuğu terlikle dövdüğü görüntüler sosyal medyada büyük tepki çekti. Şahıs gözaltına alındı, müftülük ise olayla ilgili soruşturma başlattı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez de "Yaşananların, din ile din eğitimiyle hiçbir şekilde alakası yoktur. Böyle vahim bir suçu işleyen şahıs hakkında Başkanlığımız tarafından derhal soruşturma açılmıştır." açıklamasında bulundu.

banner619
Asayiş 15.01.2017, 14:00 16.01.2017, 11:44
5560

Geçen yıl Mayıs ayında Sakarya'daki bir Kur'an kursunda, görevli Ş.Y.'nin küçük bir çocuğu terlikle döverken çekilen görüntüleri bir süre önce sosyal medyaya düştü ve hızla yayıldı. Erenler Çaybaşı Yatılı Kuran Kursu'nda meydana geldiği belirtilen olaya sosyal medya üzerinden çığ gibi tepki gösterildi. Görüntülerde, Kur'an kursu sırasında hoca tarafından terlikle darp edilen küçük çocuk ağlarken, hoca terlikle art arda vurmaya devam ediyor. Terlik darbelerinin acısıyla gözyaşı döken ve hocaya vurmaması için yalvaran küçük çocuğun tüm yakarışına rağmen hocanın çocuğu dövmeye devam ettiği bu görüntülerin ardından Sakarya Müftülüğü'ne şikayette bulunuldu. 

Dayakçı hoca emekliye ayrılmış
Sakarya Müftü Vekili Nejdet Arman, yaptığı açıklamada, çocuğun amcasının şikayeti üzerine konuyla ilgili idari soruşturma başlatıldığını belirterek, "Bahse konu görüntüler Erenler'de bulunan Kuran Kursu'nda 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde çekilmiş. Görüntüyü çeken de küçük çocuğun arkadaşı.Araya darbe girişimi girince süreç uzadı. Görüntülerdeki görevli de emekliye ayrıldı. Ancak idari soruşturma halen sürüyor. İdari soruşturmaya göre gereken yapılacaktır." ifadelerini kullandı. 

Hem hoca hem de müftülük yetkilileri hakkında soruşturma başlatıldı
Görüntülerin yayılması üzerine harekete geçen Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, Erenler İlçesi'nde, küçük çocuğu terlikle döven Kur'an kursu hocası Ş.Y. ile olayı cumhuriyet savcılığına bildirmeyen Sakarya Müftülüğü yetkilileri ile ilgili soruşturma başlattı. Kur'an kursunda görevli Ş.Y. evinde polis ekiplerince gözaltına alındı.

"Din ile din eğitimiyle hiçbir şekilde alakası yoktur"
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de Twitter hesabından, geçen yıl Mayıs ayında Sakarya'daki bir Kur'an kursunda, bir görevlinin küçük çocuklardan birini darbettiği yönündeki haberlere ilişkin mesaj paylaştı. Başkan Görmez, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "Sakarya'da bir Kur'an kursunda 2016 yılı Mayıs ayında yaşananların, din ile din eğitimiyle ve Diyanet İşleri Başkanlığının din eğitimi yöntemleriyle hiçbir şekilde alakası yoktur. Böyle vahim bir suçu işleyen şahıs hakkında Başkanlığımız tarafından derhal soruşturma açılmış, görevden el çektirilmiştir. Aradan uzun bir süre geçtikten sonra basına yansıyan bu içler acısı görüntülerden dolayı öncelikle gözümüzün nuru çocuklarımızdan özür diliyoruz. Bu ve benzeri durumların yaşanmaması için gerekli hukuki ve ahlaki adımlar atılmıştır. Bizzat kendim ve bütün personelim, çocuklarımızı inciten, hırpalayan her türlü davranışla mücadelede sonuna kadar kararlı olduğumuzu bir defa daha dile getirmek istiyoruz. Çocuğunu yaralayan bir toplumun geleceği sağlıklı olamaz ve bir insan çocuğun üstün menfaatlerini öncelemedikçe, üzerindeki ilahi emaneti hakkıyla koruyor sayılamaz."

Yorumlar (16)
Nihal 5 yıl önce
Ezberi iyi olanı Hoca yaptınız içinde insan sevgisi , merhamet var mı diye bakmadınız.
İste bu yüzden merhametli bir çok insan ezber yapamadığı için hoca olamadı.
Çocuklara dayak, çocuklara istismar işte bu yüzden.
sss 5 yıl önce
bu kursların kapatılması gerek..Diyanet böyle tarikat yuvalarının açılmasına göz yumarsan olacağı bu.Sadece diyanet işleri yetkili olsun.Müslüman olarak sadece Dr Aziz Sancar en yakınde ödül aldı..Böyle pisliklerin çokluğu ise çok vahim.
Ndm 5 yıl önce
Bu yobaz bu işi mayıs ayında yapmış. Peki İlgili Müftülük veya Diyanet bu konudan haberdar olmasına rağmen neden 8 aydır olayı savcılığa bildirmemiş? Bu konun da üzerine gidilecek mi?
Yuh 5 yıl önce
Biz her cuma bu vicdansuzlara mı yardım yapıyoruz Kur'an kursu inşaatı diye. Keşke bana bu adamın adresini verseniz bu güzel İslamiyeti nasıl böyle tanıtır bi ona sorsam
Murat 5 yıl önce
Daha düne kadar bilinçli bir şekilde, donanımlı din adamı yetişmesini engelliyorlardı,müfredat yeni değişti,içerik değişti,zihniyet de değişti,öğrenciye şiddet uygulayan zat emekli olmuş,inşAllah bu tip görüntüler bundan sonra olmaz
adam 5 yıl önce
bu tür insanlar her kesimde ıllLAHİ VARDIR DİN GÖREVi,LERi BU DEMe DEĞİLDİR TEK RESİMDE..AMA ŞUNUDa söyleyim hani dinimiz hoş görü.merhamet ve sevgi diniydi.ozaman bu hoca dinimizi bilmiyor acı olan bu
hemen gelirler 5 yıl önce
CHP lilere malzeme çıktı. Artık bahane ile içlerindeki din nefretini kusarlar... Hoca kılıklı adamın anında gözaltına alınıp görevden çektirildiğinden bahsetmezler.
nsm 5 yıl önce
dindar ve kindar nesil iste böyle yetisecek. bu cocuk baskasina siddet uygulamaz mi? ayrica yeni yürürlüge giren kararname ile, poliste muhtemel yapilabilecek bu videoda görülen her sey mesru kiliniyor ve hak aramaniz imkansiz. yazik.
nsm ye 5 yıl önce
sizin zihniyet polisin üzerine köprüden kaya,taş molotof atarken gezi olaylarında kahramanlaştırıyordunuz o teröristleri.bırak da polisin yetkisi olsun.suçun yoksa ne korkuyorsun.polise en ufak saldırıda vurma yetkisi bile olmalı.yok öyle.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın