banner851

banner614

EMNİYETTEN DETAYLI RAPOR!

banner619

Düzce Emniyet Müdürlüğü ekipleri son günlerde bankamatikler aracılığıyla gerçekleştirilen dolandırıcılık olaylarının neden olduğu mağduriyetlerin engellenmesine yönelik çalışma gerçekleştirdi.

banner846
Asayiş 10.10.2017, 16:47 10.10.2017, 18:10
1580
banner844

Düzce Emniyet Müdürlüğü ekipleri kredi kartları ve banka kartlarının üçüncü kişilerce haksız kullanımı neticesinde birçok kredi kartı ve banka kartı kullanıcısının mağduriyetine neden olan dolandırıcılık olayları üzerine detaylı bir çalışma yaptı.

Bankamatik üzerinden sıklıkla gerçekleşen dolandırıcılık olaylarına yönelik yapılan çalışmada yaşanan mağduriyetlere kart sahibinin kusurunun sebebiyet verebildiği gibi bankaların da ihmali olabildiği ortaya konuldu.

4 yöntem belirlendi
Çalışmalar neticesinde kredi kartı ve banka kartlarının kopyalanması yöntemlerinden en çok kullanılanların Papağan girişli (Yeşil Renkli) kart kopyala düzeneği, kamera düzeneği, şifreyi ele geçirmek için tuş takımı altına yerleştirilen kart kopyalama düzeneği ve para çekme haznesine yerleştirilen yapışkanlı düzenek olarak belirlendi.

Banka ve diğer kuruluşlar uyarıldı
5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunun “Kart çıkaran kuruluşlar, kartların düzenli ve güvenli kullanımı ile bildirim, talep, şikâyet ve itirazlara ilişkin gerekli tedbirleri almaya yönelik sistemi kurmak ve kesintisiz olarak açık tutmakla yükümlüdür.” maddesi kapsamında vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için banka ve diğer kuruluşların yapmaları gereken hususlar şu şekilde ifade edildi:

“Bankalarınızın para verme cihazlarının günlük olarak gerekli kontrollerinin yapılması, çalışan personellere bu hususlarda gerekli uyarıların yapılarak kart kopyalamaya yönelik herhangi bir düzenek tespit edilmesi halinde, en yakın kolluk birimine müracaat edilmesi gerekmektedir.”

Haber:Y.SEVER

Yorumlar (5)
DÜZCELİYE 4 yıl önce
KAÇ YAŞINDASIN BİLMİYORUM AMA
İNTERNET BANKACILIĞI DİYE BİRŞEY VAR
ÖĞRENİN ARTIK ŞU İŞLERİ ZAMANINIZI BOŞUNA KUYRUKLARDA HARCAMAYIN LÜTFEN
Istanbullu 4 yıl önce
Duzcede escort oldugunu soyleyip dolandiricilik yapan kadinlar var numaralarida belli oluyor neden mudahale edilmiyor acaba
Bankacı 4 yıl önce
Artık çoğu atmde kartı sokmanıza gerek yok. Akıllı telefonunuzdan karekod okutarak paranızı çekip yatırabilirsiniz. Böylece hiçbir mağduriyet yaşanmaz.
Düzce 4 yıl önce
Benim kartın var ama hiç kartla para çekip para yatırmıyorum içeriden sıra alıyorum sırayla para çekip para yatırıyorum anlıcanız kartımı ATM te koymuyorum
nasıl korunacağız?? 4 yıl önce
biz nerden anlayalım atmde onların olduğunu onuda açıklayın