banner851

banner955

FABRİKA ÖNÜNDE GERGİN BEKLEYİŞ

Sendika ile işveren arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine karşı çıkan işçilerin 3 gün önce eyleme başladığı 1. OSB'deki fabrikanın önü gergin bir bekleyişe sahne oldu. Günlerdir iş başı yapmayan sendikalı işçilere 16.00-24.00 vardiyası için işe başlamaları yönünde fabrika tarafından mesaj gönderildi. Bunun üzerine saat 16.00 vardiyası başlamadan önce olası bir taşkınlığın önüne geçilmesi adına çok sayıda güvenlik gücü fabrika önüne sevk edildi. Bölgeye giden İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz de megafonu eline alarak işçilere seslendi ve bir olumsuzluk yaşanmaması için söz aldı. İşveren temsilen seçilen 40 kişilik işçi grubuyla fabrikada bir görüşme yaptı.

Asayiş 10.05.2017, 16:07 11.05.2017, 13:12
10259

Organize Sanayi Bölgesi'nde otomotiv yedek ürünleri alanında faaliyet gösteren fabrikanın işçileri, eylemlerine 3. gün de devam etti. İşverenle masaya oturan Türk Metal Sendikası'nın imza attığı toplu iş sözleşmesine tepki göstererek iş bırakan işçiler, istedikleri şartların sağlanmasında diretiyor. 

Sendikalı işçilerin özellikle maaş zammı oranını çok düşük bularak, ayaklandığı fabrikanın önünde dün yine hareketli anlar yaşandı. 3 gündür üretim yapılmayan fabrikadan işçilere 16.00-24.00 vardiyası için işe başı yapmaları yönünde mesaj gönderildi. Ayrıca fabrika yetkilileri tarafından işverenin kendileri ile görüşeceği bildirildi.
 

Eylemin ilk gününde fabrika önüne gelen sendika temsilcisini tekme-tokat döven işçilerin yeni bir taşkınlığa kalkışma ihtimaline karşı fabrika önüne çok sayıda polis ve jandarma ekibi sevk edildi. Düzce İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz de fabrikaya gelerek, öfkeli kalabalığa sakin olmaları yönünde bir konuşma yaptı. Bu sırada görüntü almak için bölgede bulunan basın mensupları fabrika bahçesinden çıkarıldı. 

Emniyet Müdürü ve jandarma komutanının sık sık sakin olunması yönünde yaptığı uyarılarla geçen yaklaşık 1 saatlik bekleyişin ardından işveren-işçi görüşmesi için uzlaşma sağlandı. İlk etapta işçilere sesleneceği bilgisi verilen fabrika sahibi işçiler arasından temsilen seçilen 40 kişilik grupla fabrikada bir görüşme yaptı. 
Yorumlar (31)
Fenasi kerim 6 yıl önce
En kötü patron en iyi sendikadan iyidir en azından bi yevmiyene göz dikmiyo.
Sendika Sevdalilarina... 6 yıl önce
Hiç düşündünüz mu? Sendikaların neden lüks otelleri hastaneleri var? Neden bu kadar lüks arabalara biniyorlar? Kaynak nereden? Sendika sevdalısı işçilere....
kudret 6 yıl önce
İşçisine güvenmeyen fakat işçisinin onun sözüne itibar etmesini bekleyen işverene karşı keşke dik duruş segileyebilseydiler.Keşke güçlerinin farkına varabilseydiler.
kudret 6 yıl önce
45 dakika işçileri bekleten işveren yine devlet aracılığı ile konuşma yapmayacağını 30 kişilik çalışan bir gurubun telefonları ile kayıt yapmamaları şartı ile görüşeceğini sözlerine güvenmelerini iletti.
Vatandaş yazana cevap 6 yıl önce
Sen sendikacısın galiba yiyicisin demek
Akçakocalı 6 yıl önce
Bu sendika hep böylemi ümran Boruda da aynısını yaptı.olmazsa olmazımız bu diyor sonra söz verdiği oranın altına imza atıyor.birde işçiden habersiz.önce omurgalı olacaksın verdiğin sözde duracaksın.durmazsanda katlanırsın.
İrfan 6 yıl önce
Gereksiz kardeş hakkını aramak ne zaman gereksiz oldu bırak bu işleri ben sendikacıların ciğerini biliyorum...
Sandıkta 6 yıl önce
Allah kimseyi işinden etmesin ekmeginize sahip çıkın ekmek aslan in midesinde Allah hiç bi işçi kardeşimizi açlıkla sona masum açlık kadar kötü ni şey yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız