banner851

banner614

KİRLİ SİLAH ARADILAR

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesindeki Nükleer Radyasyon Dedektörleri ve Uygulama Merkezi (NÜRDAM)'nde üretilen "Nükleer Radyasyon Dedektörü" ilk kez TEM Otoyolu’nda kullanıldı. Bolu İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı uygulamada kullanılan dedektörle araçlar didik didik arandı.

banner619
Asayiş 21.10.2016, 16:25 22.10.2016, 16:28
4841
KİRLİ SİLAH ARADILAR

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Nükleer Radyasyon Dedektörleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜRDAM)’ne verdikleri "Nükleer Radyasyon Dedektörü" siparişlerini teslim alan Bolu İl Emniyet Müdürlüğü yapılan ilk uygulamada bu sensörleri kullandı.

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı kaçakçılık, terörle mücadele, asayiş ve kriminal ekipleri tarafından yapılacak yol kontrolleri ile aramalarda kullanılması için siparişi verilen radyasyon dedektörlerinin kullanımı önce polislere verilen eğitimle gösterildi.

Eğitimin ardından ilk uygulama ise TEM Bolu Batı Girişi’nde yapıldı. Bolu İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı tüm birimlerin katıldığı genel asayiş uygulamasında kirli silah denilen nükleer başlık içeren mermi, nükleer silah ve malzeme araması yapıldı.

AİBÜ NÜRDAM’da tamamen yerli olarak üretilen radyasyon sensörleri Bolu İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’ne de gönderildi. Sensörler  özellikle yol devriyelerinde veya jandarmanın görev yaptığı sınır boylarında, yurtdışından ülkemize sokulmak istenen nükleer silahların ve 'kirli silah' dediğimiz nükleer başlık içeren mermilerin tespit edilmesinde kullanılacak.

Yorumlar (0)