banner851

banner614

KONURALP'TE KORKUTAN YANGIN

banner619

Düzce merkeze bağlı Konuralp mevkii Şehit Murat Demir Mahallesi'nde çıkan ve 20 dönümlük alana yayılan anız yangını olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin 1 saatlik uğraşları sonucu kontrol altına alındı. Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Kahraman yangınla ilgili verdiği bilgide, 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde bölgeye gelerek, yangını söndürme çalışmalarına başladıklarını söyledi.

banner846
Asayiş 18.09.2019, 14:09 18.09.2019, 18:18
2806
banner844

Yangın, saat 13.10 sıralarında Konuralp mevkii Şehit Murat Demir Mahallesi'ndeki boş arazide çıktı.  

Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangına müdahalede yetersiz kalan vatandaşlar hemen 112 Acil Çağrı Merkezi'nden yardım istedi. İhbarı üzerine yangına müdahale etmek üzere olay yerine gelen Düzce Belediyesi İtfaiye ekiplerine destek için Orman İşletme Müdürlüğü’nden de takviye araç gönderildi. 
  


Henüz çıkış nedeni belli olmayan yangın arazinin büyük bölümünün toprak oluşu nedeniyle yakınındaki fındıklığa sıçramadı. 
İtfaiye erlerinin uzun uğraşları sonucunda 1 saatte kontrol altına alınabilen yangın, 20 dönüm araziyi küle çevirdi.  

“Vatandaşlarımızdan dikkatli olmalarını bekliyoruz”

Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Kahraman ise yangınla Öncü Haber'e özel açıklamalarda bulundu. Kahraman açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen Konuralp Şehit Murat Demir Mahallesi’nde anız yangını ihbarı üzerine arkadaşlar, ilk önce mahallede bulunan evlere ve yukarda bir atölye var. Atölyeye sıçramaması için, oradan müdahale ettiler. Yaklaşık 20 dönümlük bir arazi, 20 dönümlük arazide de peyderpey araçlarımızın girmediği yerlere hortumları uzatarak yangına müdahale ettik. Yangını kontrol altına aldık, soğutma çalışmalarına da başladık ancak bizim araçların girmediği bazı bölgelere Orman İşletme Müdürlüğü’nden araç takviyesi alarak soğutma çalışmalarını onlara bıraktık. Bu arada 20 dönümlük bir araziden bahsediyoruz, geniş bir alan. Bizim bir şansımız oldu topraklı yoldan dolayı yangın diğer taraflara rüzgarın da etkisiyle sıçramadı ama bu anız yangınları sadece çevredeki insanlara da değil, toprak üstünde canlılara, her şeye, doğaya zarar veren bir şey vatandaşlarımızdan bu konuda biraz daha dikkatli olmalarını bekliyoruz. Olası bir felaketin önüne geçilmiş oldu bazı etkenlerle bu daha da büyüyebilirdi, daha büyük çaplı olabilirdi, evlere sıçrayabilirdi bir dikkatsizlik burada birçok kişinin canını yakabilirdi. O yüzden ben vatandaşlarımızdan daha duyarlı, daha dikkatli olmalarını istiyorum ve bütün ekip arkadaşlarıma da yapmış oldukları özverili çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum.”

“10 dakika uzun bir süre değil”

Yangına 10 dakika gibi iyi bir sürede müdahale yapıldığını belirten Kahraman şunları söyledi:

“Biz her zaman Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak vatandaşımızın, halkımızın yanındayız. Telsiz dinlemelerinden ortaya çıkan vakanın ihbar saati 13:10 civarıydı, 13:20 gibi ilk müdahaleyi yaptı arkadaşlar. Konuralp bölgesindeki ekibimizi sevk ettik 10 dakika uzun bir süre değil arkadaşlar çünkü, Konuralp bölgesine gelip tertibatı ortaya çıkarıp, yangına müdahale etme süresi yine güzel bir rakam, 10 dakika iyi bir süre müteakiben arkadaşlar ilk müdahaleyi yaparken, yaptıkları müdahale esnasında araç takviyesine ihtiyaç olduğunu bildirdiler. Yine merkez İtfaiye’mizden 2 aracı çok acele çıkardık, 2 aracımız üst bölgeden, 1 aracımızda tarla içinden girerek müdahale ettik. Yaklaşık 1 saat gibi bir süre de kontrol altına aldık. Şu an çalışma devam ediyor, biliyorsunuz Orman İşletme de bize şu an takviye oldular. Soğutmayı bitirdikten sonra işimiz bitecek inşallah, çıkacağız.”Haber: H. DURNA
Görüntü: C.A. KUŞ

Yorumlar (2)
EyvAllah 2 yıl önce
Geçmiş olsun, Kahraman İtfaiyecileri Melam Korusun. Tebrik ederim.
can 2 yıl önce
Anız yakmakta nedir börtü böcek karınca toprakta ne kadar canlı varsa yanıyor kişiye günah olarak yeterde artar bile...