banner851

banner614

MOBESE'YE DESTEK: TEDES

banner619

Düzce'de çok yönlü sıkıntılara gebe olan trafiğe çözüm için yeni uygulamalara başvuruluyor. Yıllardır kurulu bulunan MOBESE'ye destek vermesi için bu kez Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) devreye sokuluyor. Kural ihlallerini minimuma indirmesi beklenen sistemle trafiğe daha yakın takip geliyor.

banner846
Asayiş 30.05.2016, 12:58 30.05.2016, 15:16
3921
MOBESE'YE DESTEK: TEDES
banner844
banner785

 Neredeyse kazasız günün geçmediği, park yeri ihtiyacının had safhada olduğu ve düzen sağlanması için sık sık yeni kararlar alınan Düzce trafiğinde iyileştirmenin yolu yeni sistemlerden geçiyor. Bir çok ilden sonra 2009 yılında şehir merkezinin 46 değişik noktasına yerleştirilen kameralarla Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE)'na kavuşan Düzce'de, böylelikle kazalar kadar meydana gelen asayiş olaylarının da aydınlatılması için önemli bir adım atılmış oldu. Ancak aradan geçen sürece artan nüfus ve katlanan araç sayısı ile bir çok sorunun gün yüzüne çıktığı Düzce'de yeni arayışlar içerisine girildi. Bu doğrultuda belirli zamanlarda vali başkanlığında toplanan İl Trafik Komisyonu tarafından trafik akışını daha rahat ve güvenli hale sokmak için yeni kararlar hayata geçirildi. Bir süre önce bazı cadde ve sokaklarda yol üzerinde parklanmayı kaldırmak ile tek ve çift yön şeklinde düzenlemelere giden komisyon, daha önce aldığı Düzce'yi yeni sistemlerle tanıştırma kararı için belediyeyi görevlendirdi. Bu kapsamda MOBESE'den sonra şimdi de Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) hayata geçiriliyor. TEDES, MOBESE’nin aksine, valilikler ve il özel idareleri yerine belediyelerce kuruluyor.

Sistem nerelere kurulacak?

Düzce Belediyesi tarafından bir süre önce uygulamaya geçeceği yönünde bilgi verilen sistemin detayları belli oldu. Şehir merkezinde trafik akışının kontrol edilmesi ve kazaların önlenmesi amacıyla geliştirilmiş olan TEDES ile kural ihlali yapan araçlar, sensörler aracılığıyla tespit edilerek cezaya tabi tutuluyor. Uygulama için kurulum aşamasına gelinen sistemle belediye sınırları içinde araçların hız limitlerini aşmasının engellenmesi amaçlanıyor. Ayrıca şehir içinde hız nedeniyle meydana gelen trafik kazalarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bunun için şehrin belirli noktalarına araçlarının hızının tespit edilmesi amacıyla cihazlar yerleştirilecek. Cihazlar, şehrin ana arterleri başta olmak üzere, bağlantı yolları ile bulvarlarda daha önce tespit edilen bölgelere konulacak. Araçların hız limitlerinin ve sürelerinin tespit edilmesini sağlayan TEDES cihazları ilk aşamada sinyalizasyon sisteminin bulunduğu 5 bölgeye, noktasal hız sınırlarının bulunduğu 3 noktaya, ortalama hız sınırlarının bulunduğu 8 noktaya ve park yasağı bulunan 11 noktaya konuşlandırılacak. TEDES cihazlarının tespit ettiği durumlara göre de araçlar için yasal işlem uygulanacak.

Cezayı trafik zabıtası kesecek

Öte yandan MOBESE sisteminin alt bileşeni olarak kurulacak olan TEDES ile trafiğe daha yakın takip gelmiş olacak. Özellikle kırmızı ışık, hız sınırı, banket ve emniyet şeridi ihlalleri başta olmak üzere tüm trafik kuralı ihlallerinin tespitinde kullanılacak sistemde trafik para cezalarını kesme işini trafik zabıtası üstlenecek.

HABER;C.ÜSTÜNER

Yorumlar (8)
BİRİSİ 5 yıl önce
ÖNCE ADAM GİBİ YOL YAPINDA ONDAN SONRA MİLLETİN PEŞİNE DÜŞÜN. YOL YAPMA HİZMET VER ME PARANIN PEŞİNE DÜŞ. PADİŞAHIM ÇOK YAŞA.
Objektif Ses 5 yıl önce
Güzel bir uygulama ancak bu önlem yada tedbir değil. Ceza yazarak cayrıdırıcılık öne alınmış. Bu tür uygulamalar yerine akılcı çözümler bulmakta fayda görüyorum. Örneğin; D-100 karayolu üzerine yeşil dalga kurulabilir. Bu ana harterdeki 5-7 arası trafiğe çözüm getirir. Otoparka düzcede çözüm kimse bulamaz. Bi hanede neredeyse 4 araç var. Otopark sorununu kimse çözemez. 500tl taksitle araba alan wc ye bile arabayla giderken o iş hayal. Park sorununu maksimize eden nokta, cafeler... Her sokakta kafeler mevcut. azına kadar dolu ve park sorunuda mevcut. Bunda 3 yıl öncesine kadar sokağımızda 1 tane kafe yoktıu, park sorunumuz da yoktu. Şimdi sokağımda 3 adet kafe var ve kaldırımlar dahi dolu. Rasim bedir e araç bırakıp yürüyoruz mecburen... Her kafe kendine otopark yapmalı bence. HumHum gibi...
Murat koç 5 yıl önce
Düzce belediyesi kendisine gelir kapısı buldu yeni moda bu TEDES soygun aracı günde kaç kişinin canı yanacak haksız yere
duzceli 5 yıl önce
Duzcenin baska hic bi derdi yok dmi
yılmaz 5 yıl önce
adamlar kırmızı ışıkta durunca carpıp gidiyorlar sıkıysa peşinden git bana boğzaiçi yazan minübüs vurdu gitti birde haklı olduğunu iddiaa ediyor bizde sinemize cektim valla ya düzceye gelmiyeceksiniz yada sakın ha başınıza ne gelirse de sesinizi cıkarmayacaksınız
Vatandaş 5 yıl önce
Bu tedes kameralarının cezalardan gelen paranın % 30 unun belediye ye yani başkana,kalacağını niye yazmıyorsun. Yoksa bilmiyomuydunuz. Vatandaş yaptığı maddi kazaların kat ve kat fazlasını ceza olarak ödüyor zaten yetmedi.
vatandaş 5 yıl önce
öncelikle park sorununu çözşün belediye vatandaşların ücretsiz park yerine ihtiyacı var ama belediyeden tık yok hiç bir şeyde olmadığı gibi
Ali 5 yıl önce
Belediye ne kadar çok düşünüyor bizi çok duygulandım, ne kadar güzel bakın! vatandaşı daha çok nasıl yolabiliriz, alın size hizmet.
kapalı