banner851

banner614

PANDEMİ DÖNEMİNDE HANGİ SUÇLAR ARTTI?

Pandemi döneminde internetten alışverişin daha yaygınlaşması üzerine bunu fırsata çevirmeye çalışan ve haksız kazanç elde ettiği belirlenen dolandırıcılar, "bilişim suçları" kapsamında yargılanarak hesap veriyor. Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, haber ekibimize özel yaptığı açıklamada, Düzce’de son dönemde dolandırıcılık olaylarında artış olduğunu söyledi.

banner619
Asayiş 31.05.2021, 17:30 01.06.2021, 18:12
3232

Koronavirüs salgınına bağlı olarak uygulanan kısıtlama sürecinde evden çıkmayan vatandaşlar online alışverişe yöneldi. Bu dönemde artan internet alışverişlerine bağlı olarak sanal dolandırıcılık da arttı.  

15 aydır hayatı kabusa çeviren yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgını ile mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar, vatandaşların evlere kapanmasına neden oldu. Bu durum Düzce’de bazı suç olaylarının azalmasını sağlarken evlerinden dışarı çıkamayan tüketicilerin online alışverişe yönelmesi siber dolandırıcılık olaylarını arttırdı.

Konu ile ilgili haber ekibimize konuşan Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, pandemi döneminde bazı suçlarda azalma yaşanırken, özellikle dolandırıcılık olaylarında büyük artış gözlemlendiğini söyledi.

Düzce’de her şekilde suç ve suçluyla mücadelenin aralıksız devam ettiğini kaydeden Çelik, “Pandemi döneminde artan suç olayları ile ilgili olarak verilerle konuşmak lazım. Ben geçtiğimiz aylarda bir değerlendirme toplantısı yaptım. Bazı suçlarda düşüş oldu, bazı suçlarda artış haliyle. Dolandırıcılık suçları biraz arttı, ama bunu şu an elimde veriler olmadan söylemek doğru olmaz.” diye konuştu.

Eylemleri cezasız kalmıyor

Öte yandan internetten bir ürünün satışını vadederek dolandırıcılık yapılması ve başkasına ait kredi ya da banka kartıyla haksız kazanç elde edilmesi suçlarını işledikleri belirlenenlerin eylemleri cezasız kalmıyor. Mağdurların şikayetleri üzerine Türk Ceza Kanunu'ndaki ilgili maddelerde belirtilen hükümlerce yargılananlar, çeşitli sürelerde hapis ve para cezasına çarptırılabiliyor.

HABER: Savaş ARI         

banner844
Yorumlar (2)
Düzceli 4 ay önce
Peynir kaçakçılığı ve pudra şekeri kullanımı - ticareti, liyakatsızlık, yolsuzluk
KOMİK 4 ay önce
900 TL LİK ÜRÜNÜ 300 TL YE ALACAĞINA İNANANLAR DOLANDIRILMAYI HAK EDİYOR. BEDAVA PEYNİR FARE KAPANINDA OLUR! BENDE BÖYLE BİR İNDİRİME İNANNIRSAM BENDE HAK EDERİM.