banner851

banner955

RAKAMLAR ORTADA

Son zamanlarda ülkemizde giderek artan uyuşturucu kullanımı ve ölümler, yapılan araştırmada ortaya çıktı. Verilere göre, 2017’de 580 kişi uyuşturucu sebebiyle yaşamını yitirdi. Türkiye bu sayıyla madde kullanımı sonucu gerçekleşen ölümlerde Avrupa birincisi oldu.

Asayiş 23.08.2018, 09:44 23.08.2018, 12:01
1145
RAKAMLAR ORTADA

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin (EMCDDA) 2017 Uyuşturucu Raporu’na göre, Türkiye sentetik uyuşturucu kullanımı sonucu ölümlerde, Avrupa ülkeleri içinde ilk sırada yer alıyor. Yine aynı raporda, yüksek dozda uyuşturucu kullanımı nedeniyle 2017 yılında Türkiye’de 580 kişi’nin yaşamını yitirdiği ve Türkiye’de Bonzai kullanımının 5 yılda 15 kat artış gösterdiği da gözleniyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Dairesi’nin verilerinde de durum farklı değil. Dünyada 29,5 milyon bağımlı olduğunu belirten BM, uyuşturucuya bağlı ölümlerde Türkiye’nin Avrupa birincisi olduğunu söyleyerek verileri destekliyor. Açıklanan rakamlar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Biz olmasak Avrupa’da neredeyse ayık gezebilen genç kalmayacak” ifadelerinin de gerçeği yansıtmadığını ortaya koyuyor.

Konuyla ilgili Meclis Araştırma Önergesi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Toplumların uyuşturucu ile mücadelesi aynı zamanda gençlere verdikleri önemin de göstergesidir. Bu önem ne kadar artarsa uyuşturucuyla mücadele de o kadar başarılı olur” dedi. Ağbaba, konuyla ilgili mutlaka ve en kısa süre içinde gerekli önlemler alınması gerektiğini ve TBMM’nin uyuşturucu konusunda daha aktif rol alması gerektiğini kaydetti.

Haber: M. AYDIN

banner844
Yorumlar (6)
fırat 4 yıl önce
Avrupa yı geçtiğimiz dala bakın , bilimde ,teknolojide değil uyuşturucu .
m 4 yıl önce
1 numaralı ölüm sebebi neymiş acaba
analiz 4 yıl önce
Alkollü içecekler de yüksek vergi oranını azaltırsak kötünün iyisi, belki gençlerimizi bu tür illletlerden biraz daha uzak tutabiliriz??
Adnan 4 yıl önce
Kökünü kazıyın. Üretene de yetiştirene de satana da kullanana da en ağır suçu verin. Çıkarın yasayı Bunu halka mı şikayet ediyorsunuz yoksa
Çözüm 4 yıl önce
Uyuşturucu bonzai ve farklı maddeler kullanımı artışta, gençler bunalımda,huzur arıyorlar; gidin spor yapın, bir sanatla ilgilenin,gezin burslarla vb projelerle Avrupa'ya dünyaya açılın durmayın kardeşim,bir işe girin çalışın ama durmayın.
Toplum 4 yıl önce
Herkes elini tasın altına koysa savas acsak bu illetin yayılmasını binebze azaltırız.eski sağlık bakanı yıldırım aktuna demiştiki esrar serbest olsun sentetikler yasak
Yeni Sayımız