banner851

banner614

“TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SONUÇLARA NEDEN OLABİLİRDİ”

banner619

Valilik Kavşağı’ndaki uygulamada durdurulan kağıt toplayıcısı Ramazan Dadak’ın ceza yememek için gözyaşı döktüğü ve Öncü Haber’in kaydettiği görüntüler Türkiye gündemine oturmuştu. Düzce İl Emniyet Müdürlüğü’nden konu ile ilgili bir açıklama geldi. Açıklamada cezanın Karayolları Trafik Kanunu’na göre yazıldığı vurgulanarak, “Trafik güvenliği acısından risk teşkil eden bu ihlallerin tespit edilmemiş ve gerekli tedbirlerin uygulanılmamış olması halinde, telafisi mümkün olmayacak çok daha ağır maliyetlere neden olacağı muhakkaktır” denildi.

banner846
Asayiş 20.04.2021, 20:25 21.04.2021, 16:32
5042
banner844

Geçtiğimiz cumartesi günü motosikleti ile çöplerden kağıt toplamak için evinden çıkan Ramazan Dadak, valilik kavşağında polis ekipleri tarafından durdurulmuştu. Ehliyetsiz motosiklet kullandığı ve sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesi ile kendisine ceza kesildi. Dadak, “6 aylık bebeğim var. Ne olur bana ceza kesmeyin. Elinizi ayağınızı öpeyim” diye dakikalarca yalvararak gözyaşlarına boğulmuştu.  

Öncü Haber’in konuyu haberleştirmesinin ardından konu bir anda Türkiye gündemine oturdu. Hayırsever vatandaşlar Dadak ve ailesine yardım etmek için sıraya girdi.  

EMNİYETTEN AÇIKLAMA 

Öte yandan olayın kamuoyundan gelen tepkinin büyümesi üzerine Düzce İl Emniyet Müdürlüğü’nden konu ile ilgili bir açıklama geldi. 

Yapılan yazılı açıklamada haberimize konu olan Dadak’ın ehliyetinin olmadığı ve motosikletinin zorunlu sigortasının olmadığı vurgulandı. Söz konusu cezai işlemin Karayolları Trafik Kanunu’na göre uygulandığı belirtilerek, aksi durumda trafik güvenliği açısından risk teşkil eden durumun telafisi mümkün olmayan maliyetlere neden olacağı ifade edildi. 

Açıklamanın tam metni şöyle: 

“Trafik güvenliğinin sağlanması noktasında motosikletlerin karışmış olduğu kazaların önlenmesi ve motosiklet sürücülerinin korunmasına yönelik olarak trafik birimlerimizce mutat olarak denetimler yürütülmektedir.  

Bu kapsamda ilimiz trafik denetim ekiplerince Valilik Kavşağında tespit edilen ve basında "karton toplayan motosikletli seklinde yer alan olayda; Motosikleti kullanan kişinin sürücü belgesinin olmadığı, taşıtın zorunlu mali sorumluluk sigortası bulunmadığı tespit edilmiş ve görevlilerce bu ihlallere ilişkin olarak Karayolları Trafik Kanunu'nda öngörülen idari müeyyideler uygulanmıştır. Aksi durumda, trafik güvenliği acısından risk teşkil eden bu ihlallerin tespit edilmemiş ve gerekli tedbirlerin uygulanılmamış olması halinde, telafisi mümkün olmayacak çok daha ağır maliyetlere neden olacağı muhakkaktır.  

Trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik gerekli tedbirlerin kararlılıkla uygulanması bizlerin üstlenmiş olduğu sorumluluğumuzun gereğidir.” 

Yorumlar (38)
Adalet 4 ay önce
Adalet ve vicdana uymuyor
w 4 ay önce
Karşınızda gariban olunca aklınıza trafik yada insan güvenliği geliyor ama karşınızda akp li olunca bu kurallar neden işlemiyor. Unutmayın bu dönemde geçer akp polisi o zaman ne olacak merak ediyorum
XXL 4 ay önce
Polis kardeşlerim akp lilerin trafik kurallarıda yada lebalep toplantılarıda kurallara ve insan hayatına zararlı hareketler hadi göreyim sizi ADAM iseniz tek birine kessenize?
Erdem ÇOLAK 4 ay önce
Polis vatandaşa ceza keserken Pilli Salih diye tanıdığımız vatandaş değil mi ona neden sokağa çıkma kısıtlamasını ihlalden ceza yazılmıyor oda bi vatandaşımız Ayıp değil mi ayrımcılık olmuyor mu bu siz karar verin
Erdem Çolak 4 ay önce
Kısıtlama saati başladı diye sokağa çıkma yasağından da ceza yemedi mi bu vatandaş o saatte hangi trafiğin güvenliğinden bahsediyorsunuz
ENGİN VATANSEVER 4 ay önce
polis haklı olabilir fakat koskoca emniyet tek çözüm olarak, gariban vatantadaşı yalvartıp , ağlatıp üstüne ceza yazmayımı seçti?
Mete 4 ay önce
Bana ceza yazabilmek için tersten giden trafik polisi de hem beni hem karşı şeritten gelenleri tehlikeye atmıştı...
taraftar 4 ay önce
siz yolları yarış pisttine çeviren lüks araçları durdurun gereğini yapın trafik güvenliği için.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın