banner851

banner614

“UYGULAMAMI İZİNSİZ KULLANMAYA DEVAM EDİYORLAR”

banner619

Avukat Özgür Meriç Turan, geliştirerek patentini aldığı temassız bahşiş uygulaması “Mobil Tip Box”ı geliştirerek patentini alan ve fikrini izinsiz kullandığı gerekçesiyle çektiği ihtarı dikkate almayan online yemek sitesi “yemeksepeti.com” hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

banner846
Asayiş 23.04.2021, 14:11
2756
“UYGULAMAMI İZİNSİZ KULLANMAYA DEVAM EDİYORLAR”
banner844

Avukat Özgür Meriç Turan 2012 yılında ses sanatçısı Adnan Şenses ile yaşadığı bir bahşiş olayından sonra temassız bahşiş fikrini düşünerek “Mobil Tip Box” uygulaması geliştirdi.

Patentini aldığı temassız bahşiş uygulaması fikrini “yemeksepeti.com”un izinsiz kullandığını iddia eden avukat Turan, Yemeksepeti’ne noterden ihtar çekerek uygulamanın kullanılmamasını istedi. Yemeksepeti’nin ihtara rağmen eylemlerine devam ettiğini iddia eden Turan, bu kez de savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, “Müvekkil, 2013 yılından itibaren “Bahşiş veya Tip Ödeme Sistemi”nin patent sahibi olmakla, aynı fikri mülkiyet hakkına havi “mobiltipbox” uygulaması da kullanımdadır. Yemeksepeti ve Yemeksepeti Banabi tarafından kullanılan online bahşişin, müvekkilin patent hakkına doğrudan tecavüz niteliği taşıyan bir eylem niteliğinde olduğu açıktır. Karşı taraf, müvekkilin tescilli marka ve patent hakkına tecavüz niteliğinde eylemleri sonucu haksız kazanç elde etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

‘Eylemlerine son vermediler’

Dilekçede, ihtar ile uzlaşma çağrısına rağmen Yemeksepeti’nin uygulamayı kullanmayı sürdürdüğüne de yer verilerek, Yemeksepeti hakkında Türk Ticaret Kanunu’na muhalefet ve Sinai Mülkiyet Hakkı’na muhalefet suçlarından suç duyurusunda bulunuldu. Uzlaşma olmadığı taktirde şüphelilerin en ağır bir biçimde cezalandırılması için kamu davası açılması talep edildi.  

Yorumlar (5)
Toprak 4 ay önce
Bu haberin Düzce ile alakası nedir?
Turizmci 4 ay önce
Çakal çukallar bir araya gelmiş, garibim turizmcilerin ve hizmet sektöründe çalışan garson ve diğer personelin hakkı olan bahşiş kavramı üzerinden uygulama yapmış, yazık size hizmet vermeden o paraya göz dikmeniz bukadar mı dültünğzde bunu akıl edip bu uygulamayı yaptınız!!!! Bide hak iddia ediyorsunuz ulan garibim yiyecek içecek esnafı ve çalışanları ne yapsın... Çakal çukal sürüsü doldu taştı dünya...
İşler Bozuk 4 ay önce
İşi iyi gitmeyince insanlar sarıyor bir yerlere :D Yemek Sepetinin senin gibi 50 tane avukatı vardır, açık bırakır mı adamlar :D
adamın teki 4 ay önce
haberin düzce ile ilgisi ne? sen yerel, hadi bölgesel kanalsın, haber sitesisin, uyduda kanalın var da izlemedik mi?
Yazılımcı 4 ay önce
Kusura bakma da, eğer senin bu uygulama üzerinden işlem yapılıyorsa demekki ana merkez sende olması lazım. Yani buradan gönderilen paraların kontrolünü sizin yapmanız gerekiyor. Firebase ve panel sisteminiz üzerinden işlemler yapılır. Bı işlemlere onay vermediğiniz sürece yemek sepeti işlem yapamaz. Buradan gönderilen paraları görmediğini söylemen zaten uygulama ana merkezin sende olmadığı anlamına gelir. Lütfen bilişim ile ilgili bilir kişi raporu almanı tavsiye ederim. Saygılar