banner851

banner955

‘YEŞİL’ UNVANI TEHLİKEDE…

Adalet Bakanlığınca, geçen yıl açılan davalardaki suçlar göz önüne alınarak yapılan çalışmayla Türkiye'nin "Suç Atlası" çıkarıldı. Yeşil alanı bir yılda yüzde 4 birden azalan Düzce’de, orman talanı dava konusu olan ilk sıradaki suç oldu.

Asayiş 23.04.2022, 11:10
2240
‘YEŞİL’ UNVANI TEHLİKEDE…

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, 2021'de açılan davalardaki suç türlerine ilişkin araştırma yaptı. Davaların incelendiği araştırmada Türkiye'de işlenen suçlar mercek altına alındı. İllere ve coğrafi bölgelere göre yapılan çalışmayla Türkiye'nin "Suç Atlası" oluşturuldu.

Düzce’de ilk sırada yaralama

Hazırlanan "Suç Atlası"na göre, Türk Ceza Kanunu (TCK) uyarınca açılan davalarda kasten ve taksirle yaralamayı da içeren "vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar" Düzce dâhil 62 ilde ilk sıraya yerleşti. İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 19 ilde ilk sırayı hırsızlık, yağma ve mala zarar vermeyi de kapsayan "mal varlığına karşı işlenen suçlar" aldı.

Özelde orman talanı zirvede

Özel kanunlar bazında ülkenin farklı kentlerinde farklı suçlar ilk sırada yer alırken orman varlığı günden güne azalan Düzce ve komşu Bolu’nun aralarında yer aldığı 12 ilde en çok "Orman Kanunu'na muhalefet" dava konusu oldu.  Ağaç talanına karşı jandarma bu yıl Düzce’de onlarca operasyona imza atmış kimi şahıslar suçüstü, kimileri ise ağaçları yükledikleri araçlarıyla hareket halinde yakalanmıştı.

Bir yılda yeşil alanlarımızın yüzde 4’ünü kaybetmiştik

Batı Karadeniz’in gözde kenti ‘Yeşil’ Düzce, artık eskisi kadar yeşil olmadığı kentteki kötü gidişat geçtiğimiz aylarda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerine de yansımıştı. Bir yandan kronik hava kirliliği sorunuyla boğuşurken diğer yanda da verimli tarım arazileri sanayiye açılmaya çalışılan Düzce’de, arttırılması gerekirken yeşil alan oranının bir yılda yüzde 4 birden küçülerek 45.3’e gerilediği açıklanmıştı. 

Öncü Haber Merkezi / AA / İHA

banner844
Yorumlar (2)
Ramazan 8 ay önce
Normaldir, şehir merkezinde harika ağaçlar vardı yazın gölgelik olur sıcaktan bunalanlar ağaçların gölgesinde oturtup sohbet ederlerdi. Şimdi bu güzelim ağaçların yarıne pahalı hiç bir özelliği olmayan süs ağaç lari dikmişler, yazık günah doğaya ihanet edildi, ovada meşe, dişbudak, akasya, ıhlamur, köknar, kayın, söğüt, kavak şahane oksijen veren ağaçları artık kitaplarda görürüz,
Cemal Şahin 8 ay önce
Belediyede eldeki yeşillikleri yok etmek için bahane arıyor.
Yok mezarlik temizliği
Yok ağaç budama
Yok yol açma
Yok imara açma
Yeni Sayımız