banner851

banner614

03.04.2021, 12:13 566

BALIKÇI BARINAĞINDA NELER OLUYOR SAYIN VALİM?

Eski Belediye Başkanlarımızdan Ahmet Özbakır, bir sorumluluk örneği sergileyerek kendi döneminde yapılmasına karar verilen Akçakoca Balıkçı Barınağındaki düzensizlikleri dile getiren şikâyet dilekçesini 8 Mart 2021 tarihini düşerek Ulaştırma Bakanlığına iletti. Dilekçe bakanlıkça derhal ele alınarak kısa süre içinde denetleme mekanizmasının harekete geçirildiğini yerel basından öğrendik.

Yerel basınımız, ağız birliği yaparcasına Akçakoca Balıkçı Barınağı’nın denetlendiğini ve bakanlıktan tam not aldığını yazdı. Haberinde Özbakır’ın şikâyet dilekçesini yayınlayan gazetecilerimiz, barınağın denetim raporunu yayınlama gereği görmeden limanın usule uygun işletildiğinin saptandığını, dilekçede yer verilen konuların gerçekçi olmadığını yazarak mevcut yönetime sahip çıktı. Yerel basınının kendi arasında fikir birliği yaparcasına aynı pencereden habere yaklaşması da kooperatifin basınla olan ilişkisinde ne kadar mahir olduğunu gösteriyor.

Peki, bu haberler gerçekleri yansıtıyor mu? Balıkçı barınağı gerçekten düzenli mi?

Sanırım bu soruya en gerçekçi cevabı balıkçılarımız ve Akçakocalılar verebilir. Sintine atıkları ve yağların depolanması gibi konularda barınağımız gayet yeterli olmasına rağmen liman içindeki düzensizlikler oradan geçen herkesin dikkatini çekiyor.

Mesele sadece görsel kirlilikle sınırlı değil.

Su Ürünleri Kooperatifi’nin yönetiminin yeterince şeffaf olmadığı, kooperatif içindeki denetim mekanizmasının usulüne uygun çalıştırılmadığı, liman içindeki kafeterya ve lokantalardan ne kadar gelir sağlandığının bilinemediği balıkçılarımız tarafından zaman zaman gündeme getiriliyor. Türkiye’de sıkça karşımıza çıkan al takke ver külah yönetim tarzının klasikleşen örneğini balıkçı barınağımızda hüküm sürdüğünü anlıyoruz. Sayın Özbakır’ın şikâyet dilekçesinde bahsetmediği ama kooperatif üyelerinin rahatsız olduğu bir başka konu ise, balıkçılarımızın içinde bulunduğu maddi sıkıntıların başkan tarafından çeşitli şekillerde çözülerek üyelerin adeta bağımlı hale getirilmesi.

Yaptığım araştırmalardan öğrendiğim kadarıyla balıkçılarımızın maddi yetersizlikleri mevcut başkanın orada mutlak bir hâkimiyet kurmasını sağlamış, herkesin kendisine minnet borçlu olduğu bir atmosferde yönetim de barınak içinde ağalığını ilan etmiş. Kooperatifin denetim kurulunun yönetimdekilere bağımlı hale gelmesi karşısında başkanın istediği şekilde hazırlanan raporlara imza attığı barınağa yakın çevreler tarafından dillendiriliyor.

Tüm bunlardan anladığımıza göre; Akçakoca Balıkçı Barınağı’nda ilan edilen FEODAL AĞALIK sistemi, Cumhuriyet değerleriyle uzlaşmaz bir çelişki içinde. Maddi sıkıntıları olan balıkçılarımızın yönetim tarafından borçlandırılarak kendilerine bağımlı hale getirildiği iddia ediliyor.

Akçakoca Balıkçı Barınağı içindeki diğer sorunlar arasında kulübelerin usule aykırı kullanılması da var. Liman içindeki 5-6 kulübenin adeta meyhane gibi çalıştığı, hatta bazılarında uyuşturucu kullanıldığı iddia ediliyor. Akçakoca Emniyeti açısından sürekli asayiş sorununa yol açan liman bölgesine gece saatlerinde işi olmayanların girmemesi için gerekli önlemlerin eksik olduğu, yönetmelikte yer aldığı şekliyle; liman bölgesine kötü niyetlerle girişlerin engellenmesine yönelik tedbirlerin kooperatif tarafından alınmadığı da vatandaşın bize ilettiği konular arasında.

Ne yazık ki Akçakoca’da düzenli giden pek az şey var, Balıkçı Barınağı da bunlar arasında. Hiçbir taşın yerine oturmadığı ilçemizde tüm FEODAL AĞALIKLARIN bir gün son bulması dileğiyle Sayın Valimiz Cevdet Atay Bey ‘den Akçakoca Balıkçı Barınağı konusuna bir miktar eğilmesini, liman içindeki fiziki düzensizlikler dâhil usule aykırı konuların vakit kaybetmeden yoluna sokulmasını bekliyoruz.

Yorumlar (1)
Özgür karakaş 3 hafta önce
Geçen yaz misafirlerini ağılıyodun babamın yanında, limanda yemeğini yiyodun şimdi telefonuna bakmayınca mı kötü oldu? Kimin ne borcu var sen neyi nasıl biliyosunda karalar gibi haber yapıyosun burda?
19°
kapalı