Düzce’de kuvvetli yağışlarla birlikte taşan dereler, büyük bir afete yol açmıştı. Sel felaketinin ardından ortaya çıkan ağır tahribatın giderilmesi için devletin tüm kurumları ve yerel yönetimler, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

MHP Yığılca İl Genel Meclis Üyesi Ramazan Baltacı Köprülerin yıkıldığı, yolların çöktüğü Düzce genelinde maddi hasarın 160 milyon TL olduğunu söyledi.

Yığılca ilçesinde sel felaketinin izlerinin silinmesi için başlatılan çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyleyen Baltacı,  “Düzce genelinde afeti en çok hisseden ve zarar gören ilçemizde çalışmalar hummalı bir şekilde yapılmaktadır. Şuanda ana artel yollarımızda kapalı olan yolumuz yoktur. Yedigöller yolundaki çalışmalar inşallah bayrama kadar tamamlanacaktır. Kırık-Karadere mevkiinde ise kurumların ortak çalışması ile servis yolu yapılmış olup, bayramdan sonraki ilk hafta tamamen nakliye yolu olarak hizmet verecektir. Düzce genelinde 62 iş makinesi 50 kamyonla özel idare olarak sahadayız. 165 personelde eşlik çalışmalara eşlik etmektedir” dedi.

Allah devletimize zeval vermesin”

Selde bazı köylerde hasar gören grup su depoları ile ilgili çalışmalara da değinen Baltacı, “Toplamda 85 köyün içme sularında hasar oluşmuş olup, ilçemizde 17 köyümüzün sularında hasar meydana gelmiştir. Bunların 7’ sinin arızaları giderilmiş, 10 köyümüzde ise çalışmalar devam etmektedir. Bu köylerimizdeki çalışmaların aksama sebepleri birincisi su hatlarının derelerden geçişi, ikincisi bazı köylerimizin boruları özel üretim olduğu için, borular beklenmektedir. Düzce’ de toplamda 30 km sıcak asfalt 56 km stabilize yollar 11 köprü 20 menfez, 482. 000 m2 dolgu, 908 metre CTB boru zarar görmüş olup, 65 bölgede heyelan oluşmuştur. Köprüler hariç 160 milyon TL gibi maddi hasarlar meydana gelmiştir. Ayrıca Aksu köprüsü şuanda trafiğe kapatılmış olup, özel idareden ve DSİ’ de gelen teknik ekip inceleme yaptıktan sonra akıbeti belli olacaktır. Rabbim Devletimize zeval vermesin. Acil yardım ödeneğinden ve hibe gelen paralarla yaralar sarılmaya başlanmıştır” diye konuştu.