MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin bugün partisinin grup toplantısında yaptığı çıkış, “Erken seçim” tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Ankara’da baş döndüren bir açıklama ve görüşme trafiği yaşanırken, haber ekibimiz de yerel ölçekte değerlendirmeler almak için parti temsilcilerinin kapısını çaldı. Erken seçim ihtimali hakkında görüşlerini dile getiren, CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan ve İYİ Parti Düzce İl Başkanı Ercan Katırcıoğlu, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

 “Erken de olsa zamanında da olsa biz her zaman seçimlere hazırız”
26 Ağustos 2018 tarihini işaret eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısı hakkında Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan ile Merkez İlçe Başkanı Alaaddin Duran şu değerlendirmelerde bulundu:

“Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli erken seçim olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı açıklamada erken seçim olmayacağının sinyalini verdi. Yarın bu konuda Erdoğan ile Bahçeli konuşacak. Erken seçim olup olmayacağını o zaman anlayacağız. Ama sonuç ne olursa olsun erken de olsa geç de olsa Cumhuriyet Halk Partisi, Düzce teşkilatları başta olmak üzere seçimlere her zaman hazırdır. Bunun için bu söylentileri çok fazla önemsemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Devlette para yok ki neyle seçim yapacaklar?”
Erken seçim olacağı konuşmalarına farklı bir açıdan yaklaşan İyi Parti Düzce İl Başkanı Ercan Katırcıoğlu da yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada Bahçeli’nin erken seçim olacak açıklamalarına ters bir yaklaşım sergilemişti. Erdoğan, yaptığı açıklamada bedelli askerliğin olacağını da söyledi. Bu demek oluyor ki eğer erken seçim olursa devletin kasasında para yok, neyle seçim yapılacak? Bedelli askerlikle devletin kasasını doldurmaya çalışıyorlar. 3 seçimin aynı zamanda yapılmaya çalışılması da bunun bir göstergesidir. Millete ekonomik kayıp yaşamamak için aynı tarihte 3 seçimi de yaptıklarını söyleyecekler ama asıl neden devletin elinde para olmamasıdır. Bu nedenle bedelli askerlik konusunu ele aldılar.”

“Erdoğan-Bahçeli görüşmesi sonrası açıklama yapacağız”
Telefonla görüştüğümüz MHP İl Başkanı Ümit Yılmaz ise partisinin Lideri Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı görüşmenin ardından gerekli açıklamaları yapacaklarını ifade etti.

Haber: M.AYDIN