Türkiye, koronavirüsle mücadele kapsamında 29 Nisan’da başlayan ve 17 Mayıs’ta sona erecek olan 17 günlük tam kapanma sürecine geçti. 17 Günlük tam kapanma süreci ile ilgili de e-devlet üzerinden alınan muafiyet belgesi karmaşası ortaya çıktı.

Durum öyle ki, kendileri ve çalışanları için muafiyet belgesi almak isteyen bazı eczacıların, ‘İş yeriniz muafiyet kapsamında değildir" gerekçesi ile sistemden gerekli belgeleri alamadıkları görülüyor.

Muafiyet belgesi alabilmek için e-devlete giren Eczacı Tozan da sistemde “Çalıştığınız şirket, çalışma muafiyet kapsamında değil” ibaresi ile karşılaştı. Bunun üzerine soluğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’nde alan Tozan’ın, T.C numarasının sisteme girildiğinde eczanesinin faal durumda olduğunun görüldüğü, e devlet sisteminde ise neden kapalı görüldüğü konusundaki soruna çare bulamadı.

Kendisinin emekli olduğunu ifade eden Tozan, “Ben emekliyim, ama eczanem faal durumda. E-devlete girdiğim zaman, iş yerim faal olarak görülmediği için, kendi şahsım ve yanımda çalışan personeller, muafiyet belgesi alamıyor. Bu konu ile ilgili SGK Düzce İl Müdürlüğüne başvurdum. Bana işyerimin faal durumda olduğuna dair bir belge verdiler sadece.Kurumlar arasındaki entegrasyon sağlanamıyor maalesef. Ben veya personelim cuma gününden sonra nasıl işyerimizi açacağız, nasıl işyerimize gidip geleceğiz. Düzce’de  de benimle aynı durumda olan birkaç eczacı meslektaşım  daha var. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.

HABER: Savaş ARI