Geçtiğimiz hafta pazartesi günü yaşanan sel felaketinde Beyköy’deki Uğur Suyu üzerinde bulunan regülatörün büyük çapta zarar görmesinin ardından, kent genelinde su kesintisi yaşanmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, 73 saatlik özverili çalışmaları ile yedek ana su içme hattı oluşturmasının ardından, Düzce’nin birçok mahallesine yeniden su verildi.

Ancak yeni Ana Su İçme Hattında yaşanan basınç problemi nedeniyle Bahçeşehir Bölgesi başta olmak üzere yüksek kesimlerdeki bazı bölgelere su verilemiyor.

“Arıtma tesislerine su taşıyacak yeni hat planlandı”

Konu ile ilgili Düzce Belediyesi tarafından yapılan açıklamada,  Yaşadığımız elim sel afeti sonrası şehir şebekesine verdiğimiz temiz içme suyu, su basıncının yetersiz olması sebebiyle merkeze uzak ve yüksekte bulunan mahallelerde yaşayan kent sakinlerimizin ihtiyacını karşılamaya yetmemektedir. Bu vesileyle hali hazırda ihtiyacın karşılanması için şebeke hattına ikame kullandığımız 5 su tankeri sayısını 12'ye çıkarmış bulunuyoruz. Ayrıca İtfaiye Başkanlığımız koordinasyonunda tankerlerle temiz su taşıması devam edecektir. Mağduriyetlerin yaşanmaması için arıtma tesisine ilave su taşıyacak yeni hattın planlaması yapılmış ve Kurban Bayramı öncesi hizmete alınması kararlaştırılmıştır” denildi.

Düzcelilere ‘Suyu tasarruflu kullanın’ uyarısı

Açıklamada, Düzceli vatandaşlar suyu tasarruflu kullanmaları konusunda uyarılarak, şu ifadelere yer verildi:

 “Aslen, arıtma üzerinden şehir şebekesine verilen su miktarı yeterli olmasına rağmen vatandaşlarımızın şebekelerine ulaşan suyu depolarını doldurmak, bahçe sulamak ve sair gerekçelerle kullanmak istemesi hak mağduriyetlerine sebep olmaktadır.   İlgili gerekçelerle şebeke suyunu kullanan kent sakinlerimizin belirli bir süre ilgili kullanım amaçlarına yönelik tüketmemelerini istirham ediyoruz”